FS — одна з найбільших файлообмінних мереж, яка за популярністю в Україні тривалий час поступалася лише EX.UA. За час свого існування вона багато разів закривалася та знову відновлювала свою роботу, змінювала назву й хостера. Про неї ви не знайдете згадки в Вікіпедії, однак, здається, що про FS знає кожен українець, який вміє користуватися комп’ютером. Спробуємо зібрати до купи всю інформацію про сервіс в інтернеті, та описати історію цього ресурсу.

Початок

Цікаво, що в мережі ніде не афішується дата запуску сервісу з першим доменним ім’ям FS.UA. Дехто згадає, що файлообмінник з’явився через кілька років після EX.UA (перед яким був Infostore), після цього долі цих двох ресурсів будуть тісно переплітатися. Отже, якщо врахувати той факт, що «ексівці» розпочали свою роботу 2009 року, історію FS.UA можна рахувати від початку цього десятиріччя.

Незважаючи на плутаницю з переїздами, концепція сервісу не змінювалася — він надає доступ до великого архіву мультимедійних об’єктів: фільмів, серіалів, анімаційних творів та записів телепрограм. У роки розквіту у бібліотеці можна було також знайти музичні композиції, однак зараз цей підрозділ відсутній. Всі файли доступні для завантаження на локальний диск або для перегляду у реальному часі, при цьому можна обрати якість відтворення відео. Відвідувачі сайту можуть виставляти оцінки кожному об’єкту та писати коментарі.

Хоча FS.UA вважається файлообмінною мережею, завантажувати файли на сервер звичайні користувачі не можуть, для них доступна лише можливість перегляду. Через велику кількість відеоматеріалів сервіс часто називають онлайн-кінотеатром.

Розвиток

Сайт швидко наповнився контентом, був створений Андроїд-додаток для зручного доступу до об’єктів з мобільних пристроїв, він мав назву FS Vibeo Box. Звичайно, що правовласники не дозволили б додати програму в Play Market, тому додаток розповсюджувався у вигляді APK-файлу.

Пперед онлайн-відтворенням будь-якого відео глядач бачив рекламний ролик, саме завдяки цій рекламі існував сервіс. Спочатку тривалість комерційного блоку складала 15 секунд, згодом її збільшили до однієї хвилини. Так, це дратувало.

Конфлікти

Перший дзвоник пролунав з-за океану: 2013 року Торгове представництво США назвало Україну головним інтелектуальним піратом у світі. Зрозуміло, що українським можновладцям потрібно було якось відреагувати на такі заяви. Вже у жовтні того ж року працівники Міністерства внутрішніх справ вилучають сервери файлообмінника через скаргу Української антипіратської асоціації, яка представляє інтереси правовласників з США та Європи.

Цікаво, що тоді були вилучені 50 серверів, їх зміст дозволив би безперервно програвати відео та аудіо протягом 50 тисяч годин, тобто майже 6 років. На той час ресурс вже змінив доменне ім’я з FS.UA на FS.TO через конфлікт з тими ж самими правовласниками та закупив резервні сервери в інших країнах. Однак, для того, щоб зберегти високу швидкість доступу, копії файлів також зберігалися в Україні.

Власники сервісу швидко зорієнтувалися й вже через тиждень відновили роботу сайту, однак для цього потрібно було вдруге змінити назву — тепер на BRB.TO. BRB — Be Right Back, в перекладі з англійської «зараз буду». Так і вийшло: згодом власникам вдалося повернути собі заблокований домен FS.TO.

Це кінець?

Після цих подій ресурс працював ще 3 роки, однак все частіше замість відео глядач бачив повідомлення «Файл заблокований через скаргу правовласника». 15 листопада 2017-го сайт закрився. Перша інформація з преси підтвердила здогадки — проект припинив роботу через втручання української кіберполіції.

До речі, цього разу вона провела обшуки не тільки в дата-центрах, але й приватних домівках людей, які мають відношення до роботи файлообмінної мережі. Згодом, МВС оприлюднило офіційну заяву щодо ситуації навколо FS.TO.

Після цього на головній сторінці ресурсу тривалий час показувався текст з позицією власників сайту. Вона трохи відрізнялася від думки МВС.

Одразу після закриття FS.TO припинили роботу й два інших відомих файлообмінних ресурси: EX.UA та Torrents.net.ua.

Згаданий в заяві EX.UA законопроект 3081-д був розроблений ще наприкінці 2015 року і станом на початок квітня поточного року знаходиться на підписі у президента. В ньому прописана нова процедура закриття інтернет-ресурсів та вилучення обладнання хостерів через порушення авторських прав. За думкою власників файлообмінних мереж, прийняття закону не дозволить нормально існувати подібним сервісам. Припустимо, що це й стало основною причиною закриття інших файлообмінників, хоча заяви деяких блогерів залишали більше питань, ніж відповідей.

Але це зовсім інша історія.

FS повертається

У квітні2017-го в соцмережах з’явилася інформація про те, що онлайн-кінотеатр відновив свою роботу на новому домені— FS.life. Цікаво, що доменна зона .life створена для «інтернет-проектів, які орієнтовані на медицину, соціальні проблеми й проектів, які розглядають тему людських відносин».

Відмітимо, на новому сайті не тільки зберігся старий контент, а й були додані нові серіали й фільми, які були випущені вже цього року. Бачимо, що власники кінотеатру підготувалися до нового старту.

Проблема стосунків адміністрації подібних ресурсів та правовласників не нова. Можливо, що колись настане той час, коли вони зможуть домовитися між собою. З одного боку зрозуміло, що автори потребують підтримки, з іншого — логічно, що не кожен українець зможе заплатити 15 доларів за перегляд фільму.

Можливо, просто при формуванні вартості варто правильно оцінювати кон’юнктуру всіх ринків і тоді українці перейдуть на ліцензійний контент?

Технолог за професією, літератор в душі. Любить технологічні речі. Мріє розвинути в Україні мережу безкоштовних заправок для електромобілів.

Коменти

Виталий

Если появится что-то типа plex или yandex.music с бесперебойной работой и хорошим каналом, я готов платить. Уже давно использую платный IPTV, и забыл что-такое поиски плейлистов и вечные сбои и тормоза. Люди готовы плтить за качество, полезность и удобство даже у нас, только надо все разумно сделать и правильно преподнести!

Назар Токар

А який сервіс юзаєте?

Денис Захаров

+1 к вопросу Назара, расскажите, какой сервис используете?
Ибо мой опыт использования провайдерского IPTV на приставке INEXT TV говорит о том, что тот же Торрент-Тв работает стабильнее. Пока юзаю “сопки” и подобные каналы. Смотрю только спортивные трансляции.