Проблема неупередженої журналістики стає дедалі актуальнішою у сучасному світі. Фейкові новини, спотворення фактів, неточна подача інформації, десятки тисяч ботів у соцмережах та на форумах — все це давно використовується політичними та комерційними організаціями для маніпуляції думками людей.

Що робити?

У своєму блозі Facebook розказав про роботу над зменшенням кількості неправдивої інформації. Компанія розпочала боротьбу із фейковими новинами.

Ось поради, якими Фейсбук пропонує користуватись для перевірки правдивості інформації, яку ви отримуєте:

  1. Скептично читайте новини, заголовки яких містять багато знаків оклику. Вони привертають увагу і цим часто користуються горе-журналісти.
  2. Дивіться на посилання. Не довіряйте незнайомим джерелам або тим більше виданням, які імітують інтернет-адресу відомого порталу.
  3. Проаналізуйте джерело. Велике видання не вряд чи буде псувати репутацію через неперевірену новину. Якщо ресурс вам незнайомий, зайдіть до розділу «Про нас» та подивіться, як він себе позиціонує.
  4. Звертайте увагу на формат подачі новини. Недосконала структура сторінки, велика кількість помилок — все це вказує на погану підготовку публікації.
  5. Звертайте увагу на зображення, наскільки їх зміст стосується тематики статті. Іноді фотографія може бути справжньою, однак вирваною з контексту.
  6. Перевіряйте дати. Вони повинні бути актуальними. Одна й та сама новина, написана у потрібний час, може мати зовсім різний зміст.
  7. Перевіряйте посилання. Активні посилання в тексті — це не данина моді, а підтвердження слів автора. Не слід довіряти думкам неназваних експертів або статтям, що ні на кого не посилаються.
  8. Шукайте інші джерела. Якщо історія є правдивою й актуальною, про неї розкажуть декілька різних видань.
  9. Чи не є публікація жартом? Зверніть увагу на тон написання, відсутність сатиричних висловлювань. Прочитайте інші публікації на цьому сайті.
  10. Подумайте, що призвело до події, яка відбулася. Деякі історії спеціально відтворюються для введення в оману. Критично ставтеся до всього написаного в статті, тим більше, якщо ви бажаєте поділитися інформацією з друзями.

100 млн доларів за правду

П’єр Омідьяр, один з засновників eBay, теж втомився від неправдивих новин. Останні вибори у США, імпічмент президентові Бразилії, Брексіт — на думку мільярдера, ці події були неправильно інтерпретовані багатьма ЗМІ, від чого пересічний читач давно відчуває «глобальний дефіцит довіри».

Через власну фірму Omidyar Network бізнесмен виділив 100 млн доларів для організацій, які займаються викриттям подібних проблем. З цих коштів 4,5 млн одразу отримає Міжнародний консорціум журналістів-розслідувачів (ICIJ).

Ця ініціативна група, наприклад, викрила діяльність незаконного міжнародного фонду в Панамі.

Приємно, що в світі є люди й компанії, які заохочують тих, хто говорить правду. Маємо надію, що колись наша редакція теж зможе отримати презент за свою неупередженість.

Технолог за професією, літератор в душі. Любить технологічні речі. Мріє розвинути в Україні мережу безкоштовних заправок для електромобілів.

Коменти

Виталий Покутний

Не вижу даты написания, имеются синтаксические ошибки, но актуальность зашкаливает. Спасибо за правду – дуже велика потреба є в цьому!

Назар Токар

Дякую! Якщо бачиш помилку, виділяй її і натискай Ctrl + Enter, ми виправимо. А дата знаходиться справа під заголовком.