Інформації про Ізраїль як про «націю стартапів» досить багато. А ось даних про те, які умови ця країна пропонує IT-фахівцям, набагато менше. Можливо, тамтешній рівень зарплат не відповідає такому високому статусу? Або ж місцевий ринок перенасичений програмістами? Взагалі чи варто переїжджати до Ізраїлю, якщо іврит не входить до переліку вивчених мов? Відповіді на ці та інші питання читайте в нашому дослідженні.

Час перших

30 років тому Ізраїль займав провідні позиції в аграрному секторі, і вони залишилася за ним. Але зараз Земля Обітована — це ще і країна технологічного підприємництва, за якою закріпився статус «нації стартапів». В Ізраїлі більше венчурних інвестицій, інтернет-компаній, вчених та IT-фахівців на душу населення, ніж деінде на планеті. Щоб підсилити ефект від цієї інформації, потрібно додати, що Ізраїль – країна невелика за чисельністю населення. Тут живе 8,5 млн людей, а в тій же Каліфорнії, де знаходиться Кремнієва долина, — 39 млн.

Кілька років тому Ізраїль показав дійсно вражаючі темпи зростання, що відбилося в деяких рейтингах. Наприклад, в дослідженнях Startup Genome від 2015 року Тель-Авів посів друге місце у світі, поступившись лише тій самій Кремнієвій долині. А в топі найбільш інноваційних країн від Bloomberg’а Ізраїль увійшов до першої п’ятірки, обігнавши навіть США і Великобританію. За кількістю компаній, які котируються на високотехнологічній біржі NASDAQ, Ізраїль поступається лише Америці й Китаю. У свіжому рейтингу Bloomberg’а, який присвячено найкращим економічним системам для стартапів, Тель-Авів займає шосту позицію.

Держава в допомогу

Зрозуміло, подібних результатів неможливо було б досягти без підтримки держави. Саме тому в Ізраїлі вже багато років діє система урядових грантів і субсидій для інноваційних стартапів. У Міністерстві промисловості та торгівлі є управління Головного вченого, яке фінансує перспективні проекти з R&D-складовою (Research and Development Centre — центр досліджень і розробки). Система взаємодії є простою. Якщо компанія прийшла до успіху, то вона повертає державі вкладені кошти. (Як правило, грант становить кілька сотень тисяч доларів). У разі провалу стартаперам не потрібно поспіхом збирати речі та виїжджати з країни. Місцеві чиновники чудово розуміють, що «вистрілити» може лише одна ідея з десяти. Але саме вона і покриє всі витрати.

Парк інформаційних технологій Azorim в Ізраїлі

Крім цього, в Ізраїлі діють «Технологічні теплиці». Це мережа інкубаторів, завдяки яким підприємці з інноваційними проектами отримують необхідне фінансування, інфраструктуру та адміндопомогу. Через два роки успішні проекти залишають інкубатор — вже як комерційне підприємство і з приватними інвестиціями.

Брак фахівців

Сьогодні на території Ізраїлю працюють R & D-центри всіх великих компаній: Apple, Microsoft, Intel, IBM, Google, Cisco Systems Oracle, Dell та ін. За часткою інвестицій у різні дослідження і розробки Ізраїль займає 1-е місце у світі — 4,3% ВВП (у США — 2,2%).

Ізраїльські спеціалісти розробили мікропроцесор i860 XP з технологією RISC, мікропроцесори Pentium MMX, Pentium 3, Pentium 4, Celeron, IТanium, Centrino з розширеними функціями Wi-Fi та різноманітні чіпи.

Тут «народилася» і «аська» або ICQ. Завдяки цій програмі ми колись вперше змогли без зайвих завантажень і обробок запитів миттєво обмінюватися повідомленнями.

2016 року в Ізраїлі було вже понад 6 тис. компаній, які займаються програмними розробками. Саме на цей час припав бум інформаційних повідомлень, сутність яких зводилась до наступного: країні потрібні ІТ-фахівці! Річ у тім, що стартапи з’являються набагато швидше, ніж спеціалізовані установи випускають кваліфікованих співробітників. Минулого року нестача становила 10 тис. чоловік. Саме тому компанії звертаються до розробників, які проживають за межами Ізраїлю. Так, з одного боку, це можна списати на економію коштів. Але з іншого — це єдина можливість не зменшувати темпи зростання власної компанії.

Заробіток і вимоги

І ось ми підійшли до одного з головних питань: скільки заробляють програмісти в Ізраїлі? 2016 року компанія CPS JOBS провела відповідне дослідження, проаналізувавши заробітну плату понад 200 тис. ізраїльських співробітників різних профілів з 3 тис. компаній. Журналісти порівняли ці оклади з окладами колег з США, Німеччини, Великобританії та Ірландії.

Ось що з цього вийшло. США лідирує за всіма позиціями — QA Engineer, C++ Developer, Algorithm Development Engineer, Mobile Developer, Campaign Manager, Online Marketing Manager, System Administrator, крім однієї — Web Developer. В Ізраїлі фахівець цього напрямку отримує 5,6 тис. $ на місяць, в Штатах — 5,4 тис. Зарплата вище перерахованих виглядає наступним чином. — 5 тис, 6 тис, 6,7 тис, 5,8 тис, 4,1 тис, 4,8 тис. і 5,1 тис. відповідно. Варто відзначити, що майже 10 років тому Web Developer у середньому отримував 3,5 тис, QA інженер — 3,2 тис, C ++ Developer — 4,5 тис.

Розділення за статтю класичне — програмування більше приваблює чоловіків. Їх тут більшість, як і в Україні.

Розділення працівників в ізраїльському IT за статтю.

Що ж потрібно знати, щоб стільки заробляти? З цим питанням ми звернулися до Web Developeег’а Павла Пригожина, який вже три роки живе і працює в Ізраїлі.

Павло, які вимоги до IT-фахівців? Можливо, потрібні обов’язкове знання івриту або рекомендації від попередніх роботодавців?

Знання івриту в 9 з 10 випадків — не вирішальний фактор. Рекомендації – частіше так. Країна маленька, і протекція багато що вирішує. Але у сфері ІТ це, швидше, бонус, ніж те, що зіграє вирішальну роль. Звичайні вимоги — компетентність. На співбесідах задають типові питання з олімпіад та університетських курсів. Просять розповісти про себе. За рідкісним винятком не вимагають свідоцтва про вищу освіту. Основна лінія — програміст повинен вміти писати код. Все інше не так важливо.

Чи дійсно фахівців не вистачає?

Я не аналітик ринку IT. Мої знання обмежені моїм особистим досвідом та досвідом двох-трьох друзів. Щодо цифр та тенденцій відповісти не можу, тому просто скажу — програмісту тут відносно легко знайти роботу.

Умови праці

Які бонуси є у програміста в Ізраїлі? Можливо, це безлімітний телефон або машина в лізинг?

Переважно це стосується великих компаній і стартапів з серйозним фінансовим бекграундом. Лізингові машини — дуже популярна в Ізраїлі річ, і це не лише в програмістів. Про безлімітний телефон не чув, але припускаю, що у великих компаніях є і це. Зараз телефонний зв’язок дуже дешевий, тому при таких зарплатах програміста це незначний фактор. Найчастіше в міжнародних компаніях у співробітників є різні заохочення, що стимулюють. Наприклад, оголошується конкурс, після завершення якого переможець отримує флаєр у спа-салон. Але це, знову-таки, не тільки у програмістів.

Тут треба зробити невеличкий відступ.

Ринок IT-технологій Ізраїлю дуже великий, тому умови й вимоги одних компаній можуть сильно відрізнятися від умов й вимог інших. Наприклад, хтось шукає співробітника з досвідом роботи в 5-6 років і наявністю в біографії рядка «служив в армії». А конкуренти можуть взяти студента, який тільки-но закінчив профільний ВНЗ або відповідні курси.

Взагалі буде не зайвим ознайомитися з деякими нюансами трудового права Ізраїлю. Наприклад, у цій країні працедавець зобов’язаний компенсувати витрати на проїзд за умови, що ваш будинок і офіс знаходяться на відстані трьох автобусних зупинок як мінімум. Максимальна сума компенсації за день може сягати 6 доларів. Ще один гарантований бонус — «оздоровчі дні» залежно від вислуги років.

Багато деталей, які стосуються умов вашої праці, будуть зазначені в трудовому контракті. Його треба укласти протягом 30 днів після того, як ви взялися до роботи. Наприклад, там буде зазначено, коли ви отримуватимете зарплатню або яка тривалість вашого робочого дня. «Мій триває 8,4 години. 5 днів на тиждень. 21 робочий день», — каже Павло.

Лайфхак по-ізраїльськи

Важливий момент — оподаткування. В Ізраїлі прогресивний податок — чим більше ви заробляєте, тим більше віддаєте державі. Як розповів ще один наш співрозмовник Віталій Пайков (працює старшим Frontend Developer в GlassesUSA; в Ізраїлі 2,5 року), на зарплатні програміста це дуже сильно позначається. Тому під час працевлаштування можна піти на певні хитрощі. За словами Віталія, цілком нормально попросити менший оклад, щоб компанія мала змогу заощадити на податках.

«Наприклад, людина довго живе в Ізраїлі, отримує «брудними» 8 тис. $. Після сплати різних податків на картку йому перерахують 4,2 — 4,5 тис. Це його «чисті». Водночас новий репатріант з 4,5 тис. отримає 4 тис., тому що на нього ще не поширюються податкові зобов’язання. Виходить, що різниця для роботодавця колосальна, а для вас – ні. Під час своєї першої співбесіди я так і зробив — запропонував, щоб моя зарплата була меншою.

У підсумку вийшло, що на 30%, ніж спочатку передбачалося. Але головне, що мене взяли. В результаті «брудними» я отримував 4,7 тис. $, «чистими» — трохи більше 4 тис. Після двох років, що я прожив вже як громадянин Ізраїлю, мені, щоб отримати ті самі 4 тис., треба домовлятися про «брудну» зарплату розміром десь 6,5 тис. Подібний варіант мені підказав знайомий, який живе в Ізраїлі багато років. Якщо ти не знайомий з місцевими фінансовими реаліями, то сам до цього не допетраєш.

Ще раз уточню, що це було виключно для першої роботи, бо в перший рік я, як новий репатріант, не платив прибутковий податок, не платив арнону (податок, яким обкладається власник нерухомості або той, хто орендує житло, — ред.). Зараз за цими зобов’язаннями набігає цілком пристойна сума».

Також Віталій розповів, з чого складається зарплатня програміста в Ізраїлі

«Ми звикли, що наша заробітна плата — це те, що є на картці. В Ізраїлі це твердження не зовсім відповідає дійсності. Заробіток складається з безлічі елементів. Наприклад, компанія може оплачувати ваш обід. У промисловій програмістській зоні (спеціальні Hi-tech-райони, — ред.) за обід ви будете платити 13$ на день. В місяць це вже 260$. На ці гроші в супермаркеті можна придбати їжі, якої вистачить одній людині протягом 30 днів. Тому краще, бо дешевше, якщо розраховуватися за вас буде компанія.

Також у зарплатню входять гроші на проїзд. В Ізраїлі він дуже дорогий, як, власне, і всюди в Європі. В місяць ви будете витрачати близько 130$.

Заробітна плата в Ізраїлі дуже складна. Тову вам потрібно серйозно подумати. Ви можете отримувати на картку трохи менше, але у вас вже буде проїзд, їжа, фітнес-зал».

Замість епілогу

Що ми маємо у підсумку? Ізраїль — це місце, де ви легко зможете знайти застосування своїм навичкам. Принаймні, в цьому нас запевнили наші співрозмовники. Також вони зійшлися на думці, що головне — це не боятися змінювати своє життя.

Так, Ізраїль це інша країна, інший менталітет. Але якщо ви відкриті до нового і невідомого, з повагою ставитеся до чужої культури, то на Землі Обітованій ви не повинні відчути дискомфорт. Перед вами відкриються перспективи. Вам буде легше зрозуміти, в якому напрямку ви хочете розвиватися і що для цього потрібно робити. Адже в Ізраїлі ви працюєте пліч-о-пліч із замовником і власником бізнесу, майже у самому серці Hi-tech-індустрії.

Закінчив журфак у славному місті Запоріжжя. Сім років працював за фахом у місцевих газетах. 2013 року переїхав до не менш славетного міста Лева. Але це була не єдина зміна у житті – з того часу Інтернет став мені і за редакцію, і за газетні шпальти

Коменти