З року в рік справа Ікара набирає все нових технологічних обертів. Цього разу прихильників ідеї, що пересуватися по повітрю куди комфортніше, ніж по землі, порадувала компанія Airbus. Вона представила концепт повітряного таксі «Vahana», розробкою якого займається підрозділ Airbus A³.

Вахана (у перекладі з санскриту «сидіти або їхати на чомусь») — в індійській міфології — об’єкт або істота, що використовується богами як засіб пересування.

Як буде працювати транспорт майбутнього, показали на відео. Його головною героїнею є Дебора, намальована жіночка років тридцяти. З Hotel de Anza, що в Сан-Хосе, їй потрібно терміново потрапити в Сан-Франциско, а точніше — у Yerba Buena Gardens.

Здавалося б, вона може замовити звичайне таксі та поїхати по 101-й трасі, але є великий шанс потрапити у затор. На подолання маршруту можуть піти години. Тому через додаток на смартфоні викликає Vahana — літак вертикального зльоту і посадки (VTOL).

Вартість такої поїздки – 77 $. Тривалість польоту – 18 хвилин. Відстань від точки А до точки В по 101-й трасі — 77,1 км.

Airbus є однією з найбільших авіабудівних компаній у світі, що утворена наприкінці 1960-х років. Уже близько року її дочірнє підприємство A³ працює над створенням електричних й автопілотних апаратів VTOL. Передбачається, що вони будуть літати з даху на дах у містах з щільним автотрафіком.

Прототип таксі Vahana із вертикальним зльотом та посадкою.

Свої напрацювання A³ представила в рамках панелі Paris Air Lab Паризького авіасалону. Крім Vahana, там само був показаний ще один проект компанії – CityAirbus. Якщо перший розрахований на одного пасажира, то другий – на чотирьох. Ще одна відмінність між проектами полягає в тому, що CityAirbus матиме два режими: автопілот і ручний.

Як відзначають журналісти Newatlas, саме Airbus має всі шанси стати законодавцем у сфері нової цивільної авіації.

Польові випробування Vahana повинні пройти до кінця 2017 року. Дальність польоту – до 50 км. Якщо все пройде добре, масове виробництво літального апарату запустять 2020 року. Передбачається, що фінальна модель зможе долати відстані до 100 км. За словами Зака Ловерінга, керівника проекту, вартість польоту за одну милю буде становити від 1,5 $ до 2,5 $.

Над аналогічними проектами працюють й інші компанії, в тому числі Uber, Kitty Hawk, стартап співзасновника Google Ларрі Пейджа, німці з e-Volo.

З річного звіту Airbus за минулий рік виходить, що розвиток електричних і гібридних двигунів є пріоритетом для компанії. Надалі ці технології планують застосувати в вертольотах і літаках.

Вважається, що тягові електродвигуни для літаків будуть більш екологічно безпечними. Наприклад, викиди CO2 скоротяться на 75%, NOx (оксиду азоту) – на 90%. При цьому рівень шуму зменшиться на 65% до 2050 року.

Закінчив журфак у славному місті Запоріжжя. Сім років працював за фахом у місцевих газетах. 2013 року переїхав до не менш славетного міста Лева. Але це була не єдина зміна у житті – з того часу Інтернет став мені і за редакцію, і за газетні шпальти

Коменти