З легкої руки китайських вчених квантова заплутаність (фізичне явище, про сутність якого — трохи нижче) тепер є не тільки на Землі, але і за її межами, у космосі.

Завдяки новій технології китайці змогли «телепортувати» частки на рекордні 1,2 тис. км. Журналісти видання Science вважають, що таким чином людство зробило крок у бік ультрасучасних мереж зв’язку і, в кінцевому рахунку, космічного квантового Інтернету.

«Це була смілива ідея, і в результаті вони змогли втілити її в життя. Величезне досягнення для всіх нас», – говорить Томас Дженейн, фізик з Університету Ватерлоо в Канаді.

Почнемо з «азів». Уявіть, що ви — фотон, крихітний спалах енергії, який самостійно пробивається крізь Всесвіт. Але у вас є фотон-близнюк, з яким ви тісно пов’язані з дня народження. Незалежно від того, які перешкоди знаходяться між вами, – ширма в лабораторії або весь Всесвіт, щоб не трапилося з вашим двійником, ця дія вплине на вас і навпаки.

Ось це і є квантова заплутаність, яка ніби порушує деякі з основних правил звичної нам фізики – ніщо не може подорожувати швидше за світло, наприклад. Вчені все ще не в змозі пояснити, як пов’язані ці частинки. «Через невідомий вимір? «Тунелі» в просторі? Можливо, їх пов’язує сила любові?» — жартують журналісти видання The Washington Post.

Група вчених з Університету науки і техніки Китаю в Шанхаї на чолі з Цзянь-Вей Паном не мала відповідей.

Але це не завадило їм 2016 року відправити у космос супутник Micius.

У результаті Пан і його колеги повідомили про те, що вони змогли створити заплутані фотони, які знаходяться в 500 км від Землі, і передати частки у дві наземні лабораторії, які перебували на відстані в 1,2 тис. км одна від одної. Це перший випадок, коли хто-небудь коли-небудь створював заплутані частки в просторі.

Вдалий експеримент Китаю — це відмінний привід для інших країн піти цим науковим шляхом. Передбачається, що в майбутньому заплутані частки будуть використовувати для «квантової комунікації». В цьому випадку для відправлення повідомлень не знадобляться кабелі, бездротові сигнали або код.

Більш того, будь-яке втручання у зв’язок заплутаних часток, навіть просте спостереження, автоматично відіб’ється на частинках. Про дії третьої сторони дізнається як відправник, так і одержувач. У результаті зв’язок буде обірвано, і сторонній просто не встигне перехопити інформацію.

За найбільш райдужними прогнозами, «квантовий інтернет» буде каталізатором для виникнення нових видів кодування, а також дасть можливість спілкуватися швидше за світло.

Ця перспектива особливо радує в наш неспокійний час кібератак.

Закінчив журфак у славному місті Запоріжжя. Сім років працював за фахом у місцевих газетах. 2013 року переїхав до не менш славетного міста Лева. Але це була не єдина зміна у житті – з того часу Інтернет став мені і за редакцію, і за газетні шпальти

Коменти