Так історично склалося, що там, де починається активна боротьба з тероризмом, закінчуються громадянські права й свободи. (Так, якоюсь мірою ситуація в Україні ставить під сумнів це твердження, але ми зараз не про це).

У наш неспокійний час, в якому є ІДІЛ, спецслужби все частіше виступають за розширення своїх повноважень. Одна з вимог – безперешкодно отримувати доступ до підозрілих (на їх погляд) каналів комунікації.

Йдеться про дзвінки та листування в будь-якому вигляді. Днями Комітет ЄС з громадянських свобод висловив свою протилежну цим бажанням позицію, запропонувавши узаконити шифрування і заборонити «бекдори».

Бекдор (від англ. back door, чорний хід), люк — в комп’ютерній системі — це метод обходу процедур аутентифікації, несанкціонований віддалений доступ до комп’ютера, отримання доступу до даних і так далі, залишаючись при цьому непоміченим.

У статті 7 Хартії основних прав Європейського Союзу зазначено: «Кожна людина має право на повагу до її приватного і сімейного життя, на недоторканність житла і таємницю кореспонденції». У вищезгаданому Комітеті вважають, що обмін електронними листами також підпадає під дію цього положення. А тому зміст будь-якого повідомлення стосується лише відправника і одержувача.

«Принцип конфіденційності повинен застосовуватися до всіх засобів зв’язку, включаючи дзвінки, доступ до інтернету, додатки для обміну миттєвими повідомленнями, електронну пошту, дзвінки через інтернет і обмін повідомленнями через соціальні мережі», – пише Tom`s Hardware з посиланням на Комітет.

Тому парламентарі запропонували внести поправки до європейського законодавства, які зобов’яжуть власників комунікаційних сервісів задіяти end-to-end-шифрування (там, де це можливо), а також прибрати всі «бекдор»-лазівки для доступу до даних. Якщо конкретніше — до інформації, що зачіпає особисті переживання та емоції, сексуальні вподобання, політичні погляди, а також розкриває відомості про медичний стан людини.

Поправки стосуються не тільки власне інформації, але й пов’язаних з нею метаданих. Відвідувані веб-сайти, місцезнаходження, час, дата і тривалість, коли людина зробила дзвінок, та ін. Загалом, все те, що дозволяє зробити точні висновки про особисте життя учасників діалогу.

У Комітеті також вважають, що держави-члени ЄС не повинні вимагати від постачальників комунікаційних послуг будь-яких дій по ослабленню своїх мереж.

Проект повинен схвалити парламент, а потім його розгляне Рада ЄС.

Журналісти видання Engadget вважають, що ймовірність прийняття поправок є доволі великою. Однак у цьому випадку не уникнути конфлікту з тими країнами, які з увагою ставляться до подібних ініціатив.

Найбільшим затятим противником є Великобританія, навіть незважаючи на брексіт, вважають аналітики. Заборона «бекдорів» ускладнить для країни дотримання «Акту про повноваження слідства» (або «Закону «шукачів»). Згідно цього документу, компанії повинні знімати електронний захист, коли це можливо.

↑ Тисни «Лайк», щоб читати нас у Фейсбуці

Закінчив журфак у славному місті Запоріжжя. Сім років працював за фахом у місцевих газетах. 2013 року переїхав до не менш славетного міста Лева. Але це була не єдина зміна у житті – з того часу Інтернет став мені і за редакцію, і за газетні шпальти

Коменти