Некомерційний фонд Mozilla Foundation виділить 2 млн $ тому, хто винайде децентралізований Інтернет. На думку організації, він потрібен віддаленим від міста селам та регіонам, що потерпають від стихійних лих.

В останньому сезоні серіалу «Кремнієва долина» головний герой Річард Хендрікс залишає свій успішний стартап, який він створював разом з друзями, щоб рушити назустріч своїй мрії, а саме — новому Інтернету.

Колеги Річарда не поділяють його запалу, проте ідея такої Мережі жива й у реальному житті.

Зокрема, некомерційна організація Mozilla Foundation у співпраці з Національним науковим фондом (NSF) пропонує в цілому 2 млн $ за ідеї, які допоможуть створити децентралізований Інтернет. Головна умова — забезпечити надійне підключення там, де це особливо потрібно. Наприклад, у віддалених сільських районах або регіонах, які постраждали від стихійних лих.

Навіщо це?

Багато хто думає, що постійний і безперебійний зв’язок — це щось само собою зрозуміле. Проте близько 4 млрд людей, а це більше половини всього населення Землі, позбавлені подібного комфорту. Навіть у сільських районах США хороший інтернет — це серйозна проблема і у 2017 році. Місцями він дуже повільний і ненадійний.

Також з відсутністю зв’язку стикаються люди в момент стихійних лих, коли негода нищить усю місцеву інфраструктуру. В подібних ситуаціях наявність Інтернету може мати вирішальне значення при координації дій у рятувальних операціях.

Off-The-Grid Internet Challenge: бездротові рішення, які можуть бути швидко розгорнуті після аварій, де доступ до інтернету недоступний.
Smart-Community Networks Challenge: бездротові рішення для зв’язку, які можуть бути побудовані на базі існуючої інфраструктури.

Журналісти сайту «Mothetboard» відзначають, що рішення вже починають з’являтися. Наприклад, свої ідеї пропонують учасники інтернет-спільноти Reddit. Загальна мета — винайти альтернативу інтернет-провайдерам, які, по суті, монополізували доступ до мережі.

Є запит на децентралізований Інтернет і в більш нестандартних ситуаціях. Наприклад, деяким він потрібен, щоб стежити за зебрами в дикій природі, або, щоб освоїти Марс. Ці напрацювання також можуть бути дуже корисними.

Поки ж ставки робляться саме на ініціативу Mozilla Foundation і NSF. Наприклад, в активі першої організації вже є ідеї по створенню рюкзаків-роутерів і переобладнанню старих телефонних будок, а також іншої покинутої інфраструктури, в точки доступу Wi-Fi.

Можливо, гроші, обіцяні організаторами конкурсу, прискорять появу децентралізованого Інтернету.

Закінчив журфак у славному місті Запоріжжя. Сім років працював за фахом у місцевих газетах. 2013 року переїхав до не менш славетного міста Лева. Але це була не єдина зміна у житті – з того часу Інтернет став мені і за редакцію, і за газетні шпальти

Коменти