У Мексиці криза прав людини, місцева влада вирішила, що повинна бути в курсі всіх справ активістів і журналістів, які викривають корупційні схеми. Для цього вона використовує шкідливе ПО. Більш того, зараз на батьківщині прославлених майя та ацтеків переважає політика залякування й переслідування, повідомляє The New York Times.

За інформацією видання, вже деякий час мексиканський уряд використовує програмне забезпечення «Pegasus». Це шпигунська програма, створена для несанкціонованого отримання інформації з пристрою жертви.

Вірус розробила NSO Group, ізраїльська компанія.

Спосіб зараження простий. На телефон приходить SMS з будь-яким текстом і гіперпосиланням. Після переходу за цим посиланням людина активує завантаження шкідливого ПО. Далі смартфон (незалежно від операційної системи) перетворюється на засіб стеження. Зловмисники можуть перехоплювати повідомлення, електронні листи, дзвінки тощо. Також можна активувати камеру і мікрофон телефону без відома жертви.

Підозри впали на уряд Мексики тому, що самі ізраїльтяни визнали — свої програми вони продають лише офіційним органам влади для того, щоб ті протидіяли терористичним загрозам.

Також відомо, що Pegasus купувала Генеральна прокуратура Мексики за 15 млн $, Міністерство національної оборони (за 250 млн $) і Центр досліджень і національної безпеки.

Мексиканська журналістка Кармен Арістекуй — за нею та її неповнолітнім сином слідкувала влада Мексики за допомогою шпигунської програми. Фото Едгарда Гаррідо, Reuters.

За даними організації Citizen Lab, серед жертв є репортер Кармен Арістегі (автор журналістського розслідування, фігурантами якого були президент Пенья Ньєто і його дружина), Хуан Пардінас, директор Мексиканського інституту конкурентоспроможності, який викривав урядових корупціонерів, адвокат Маріо Патрон і ін.

В адміністрації президента спростували звинувачення у використанні Pegasus для стеження за своїми опонентами. Більш того, там запропонували всім, хто знайшов на своєму пристрої це ПО, написати заяву до Генеральної прокуратури.

Саме так, до тієї самої, яка це ПО і використовує.

Через кілька днів після публікації Times Пенья визнав, що уряд дійсно купував програми для стеження. За його словами, вони використовувалися в цілях національної безпеки і боротьби з організованою злочинністю. Більш того, Пенья Ньєто нібито сам ледь не став жертвою зловмисників. Він сказав, що на його телефон також приходили підозрілі SMS-ки, тому, мовляв, всім потрібно бути напоготові.

Варто відзначити, що, крім Pegasus, на озброєнні мексиканського уряду є програма Galileo. По суті, вона є аналогом, розробленим італійською компанією Hacking Team.

Вільна журналістика в Мексиці

Експерти вважають, що Мексика є однією з найнебезпечніших країн для журналістів. Працювати тут — все одно, що знаходитися в Афганістані або Сомалі, де не вщухають відкриті збройні конфлікти.

Згідно з даними Article 19, неурядової організації, яка відстоює право на свободу слова, з 2000 року в Мексиці загинули 106 журналістів. Ще 25 пропали без вісті.

За останні шість років журналісти неодноразово заявляли про випадки переслідування, нападу та вбивств, які були пов’язані з їхньою професійною діяльністю. Всього було зроблено 800 подібних заяв. При цьому «незалежне» федеральне відомство, відповідальне за цей напрямок, довело до суду справи лише трьох підозрюваних.

Зазвичай уряд покладає провину на наркокартелі, нібито це вони нападають на журналістів. Однак, громадські організації в більш ніж половині (53%) подібних випадків (426 у 2016 році) встановили зв’язок з посадовими особами.

Закінчив журфак у славному місті Запоріжжя. Сім років працював за фахом у місцевих газетах. 2013 року переїхав до не менш славетного міста Лева. Але це була не єдина зміна у житті – з того часу Інтернет став мені і за редакцію, і за газетні шпальти

Коменти