Безпілотник, що перебуває на озброєнні — вже давно не дивина, а необхідність, продиктована часом. Однак ще жодна армія в світі не звертала увагу на країну-виробника БПЛА. Першими це зробили у США.

До мережі потрапило розпорядження, яке забороняє військовим використовувати дрони китайської фірми DJI. Причини цього табу — «операційні ризики».

«Через дедалі більше усвідомлення кібернетичних вразливостей, які стосуються продуктів DJI, пропонується, щоб армія США припинила використання будь-яких продуктів цієї компанії», — йдеться у документі.

Дрон DJi Phantom.

Під «будь-якими продуктами» маються на увазі не тільки дрони, а й камери, радіопередавачі, батареї, контролери швидкості, GPS-блоки та інші прилади з прошивкою від китайської компанії.

Журналісти Arstechnica припускають — побоювання американців пов’язані з тим, що дрони DJI збирають та зберігають інформацію, в тому числі геолокацію, аудіо і відео.

Варто відзначити, що розробники вже стикалися зі звинуваченнями в порушенні принципів недоторканності приватного життя. Відповіддю на подібні претензії стала заява, поширена минулого року. У ній стверджувалося, що DJI зберігає отримані дані через додаток GO DJ GOI, але тільки з дозволу користувача. При цьому сервера розташовані у США та Китаї.

«DJI не може, і ми вважаємо, це правильно, отримати доступ до інформації, яка зберігається на карті пам’яті пристрою, або до відеофайлів на вашому телефоні або планшеті, які підключені до контролера. А оскільки у нас немає доступу, то, відповідно, ми не можемо надати його третім особам. Навіть якщо цього зажадає суд», — стверджували розробники.

Можливо, військових турбує інший аспект роботи дронів. Більшість з них не може літати над секретними та закритими для вільного відвідування об’єктами, бо відповідні координати внесені до їхньої пам’яті. Так-от. За версією журналістів, уразливості полягають у можливості отримати несанкціонований доступ до геолокаційних даних або навіть повністю захопити контроль над пристроєм. Тобто потенційно ця вразливість (якщо вона є, звичайно) звела до нуля всі шанси військових США залишитися непоміченими у зонах антитерористичних операцій.

Хай там як, а 2 серпня генерал-лейтенант Джозеф Андерсон наказав «припинити всіляке використання та видалити всі програми DJI, витягти батареї/носії даних з пристроїв».

У компанії DJI здивувалися такому повороту подій.

«Ми звернемося до армії США, щоб підтвердити справжність поширеного документа. Якщо він справжній, то ми хочемо зрозуміти, що мається на увазі під фразою «операційні ризики». Доти ми просимо всіх утриматися від необґрунтованих припущень», — заявив Майкл Ольденбург, старший менеджер з комунікацій DJI у Північній Америці.

Закінчив журфак у славному місті Запоріжжя. Сім років працював за фахом у місцевих газетах. 2013 року переїхав до не менш славетного міста Лева. Але це була не єдина зміна у житті – з того часу Інтернет став мені і за редакцію, і за газетні шпальти

Коменти