Творці ProZorro представили унікальну систему, яка визначає закупівлі з ймовірними порушеннями, повідомляє Міністерство економічного розвитку і торгівлі. Висновки про ризики програма робить в автоматичному режимі на основі певних індикаторів. Зараз їх 16, але вже найближчим часом їхня кількість збільшиться до 60, запевняють розробники.

На що ж система звертає увагу під час аналізу тендеру? На аномальну економію, на постачальників, які працюють лише з одним замовником, на надмірно велику кількість лотів в одній закупівлі тощо. Але найбільш поширені ризики: «Переможець незначно змінював ціну» (41%), «Дуже малий крок зниження ціни» (35%),  «Не деталізований CPV (код товару, який закуповують)» (13%).

Розробники доповнення представили перші результати моніторингу. Наприклад, виявилося, що у Запорізької АЄС ймовірно ризикованими є 752 тендери з 1143, у Рівненської АЕС — 884 з 1334.

Більш наочні приклади — Інститут сільського господарства Західного Полісся провів закупівлю палива на 1,5 млн грн, але всі тендерні документи були завантажені вже після конкурсу. Або «Південна залізниця» під час закупівлі одягу дискваліфікувала трьох учасників для того, щоб забезпечити перемогу постачальнику, з яким працює зазвичай.

«Один індикатор — це не зрада. А от коли їх 5 чи 8 водночас, то це «жертва сама впала спиною на ніж. 5 чи 8 разів», — написав у Fb Максим Нефьодов, перший заступник міністра економічного розвитку і торгівлі.

Він також зазначив, що інформація про ризики — це сигнал для учасників конкурсу та правоохоронних органів.

«ProZorro не почне бити струмом порушників, але бізнес та правоохоронні органи зможуть використовувати ризик-індикатори для того, щоб визначати надійність замовників та, відповідно, перевіряти їхню діяльність», — зауважив пан Нефьодов.

Він сподівається, що депутати проголосують за законопроект №4738-д, який дозволить Державній аудиторській службі України спиратися у своїй роботі саме на оці ризик-індикатори.

«Ну, а ми будемо вчити систему працювати з усе більшою кількістю даних, аби далі ускладнювати життя», — резюмував перший заступник міністра.

Мова йде про розширення кількості критеріїв. За словами Віктора Нестулі, директора програми інноваційних проектів Transparency International Ukraine, систему розробляли безкоштовно.

«Однак ми отримали підтримку від ЄБРР і незабаром система запрацює на повну потужність, обраховуючи понад 60 індикаторів. До речі, наша система, на відміну від закордонних аналогів, повністю автоматизована і виключає людський фактор», — розповів пан Нестуля.

Українська система — це результат співпраці з багатьма міжнародними фахівцями, зокрема, з Чехії, Угорщини та Кембриджського університету. До того ж, вона пройшла два рівні верифікації від спеціалістів з європейських вишів на замовлення ЄБРР, кажуть розробники.

Моніторинг відбувається в реальному часі за адресою risk.dozorro.org.

Закінчив журфак у славному місті Запоріжжя. Сім років працював за фахом у місцевих газетах. 2013 року переїхав до не менш славетного міста Лева. Але це була не єдина зміна у житті – з того часу Інтернет став мені і за редакцію, і за газетні шпальти

Коменти