«Двоє з трьох користувачів Twitter, які пишуть російською мовою про присутність НАТО в Східній Європі, є ботами», — такого висновку дійшли у Центрі стратегічних комунікацій НАТО (Stratcom) під час дослідження під назвою «Robotrolling». Але це далеко не всі приголомшливі цифри, які наводять експерти. На їхню думку, боти генерують 84% російськомовних повідомлень на зазначену тему в цій соцмережі.

Щодо англомовних ботів, то їх у Twitter значно менше: 1 з 4. Загальний обсяг їхньої роботи не такий великий — 46%. На думку дослідників, англомовний контент має для модераторів вищий пріоритет, аніж російськомовний, тому до нього ставляться більш прискіпливо.

Країни, про які «згадують» боти, — Латвія, Литва, Польща та Естонія. Що цікаво, останній дістається ганьби більше за інших.

«… А щодо Польщі та Литви ми бачили найменш скоординовану діяльність. Не зважаючи на те, що повідомлень від ботів було справді багато, під час дослідження ми жодного разу не зафіксували широкомасштабної та спланованої кампанії. Переважна більшість коментів — це аполітичний спам», — кажуть у Stratcom.

Експерти вивчили 32 тис. твітів, які було опубліковано у період з 1 березня по 30 серпня 2017 року. З них кожен третій написано російською мовою. Кількість активних користувачів — 11,6 тис. Висновок аналітиків — російськомовними ботами були 70% Twitter-акаунтів, англомовними — 28%.

Пік активності RU-ботів припав на травень/початок червня, коли проходили найбільші навчання НАТО. Пік активності їхніх англомовних «побратимів» — на березень/квітень. Тоді західні війська прибули до країн Балтії. Обсяг повідомлень від ботів англійською при цьому був стабільним — приблизно 3,4 тис. твітів на місяць.

А ось їхні російськомовні колеги менш результативні — зазвичай десь 2 тис. на місяць та 1,1 тис. у липні.

Фази активності RU-ботів у Twitter

Ще одна розбіжність між RU-ботами та EN-ботами: одні більш скоординовані, тоді як інші здебільшого — вовки-одинаки, бо, знову ж таки, в англомовному сегменті простіше потрапити під бан.

«Серед російськомовних користувачів ми бачимо десятки майже ідентичних облікових записів, які одночасно публікують той самий контент. Багато з них були створені у 2011-12 роках, що означає — вони діють уже понад п’ять років», — кажуть автори «Robotrolling».

Дослідження завершується висновком — на інших територіях Twitter модерується менш ефективно.

«Соціальні медіа пропонують громадянам альтернативний простір для демонстрації своїх поглядів. Але здатність Twitter виконувати цю функцію скомпрометована, якщо обсяг фейкового контенту більший за обсяг справжньої інформації», — резюмують у Stratcom.

Закінчив журфак у славному місті Запоріжжя. Сім років працював за фахом у місцевих газетах. 2013 року переїхав до не менш славетного міста Лева. Але це була не єдина зміна у житті – з того часу Інтернет став мені і за редакцію, і за газетні шпальти

Коменти