Доглядати літніх людей значно важче, аніж малечу, тож у Японії цю справу дедалі частіше доручають роботам, а так званим «care robots» (роботи-доглядальники).

Річ у тому, що чверть населення цієї країни має вік понад 65 років. Зрозуміло, що соцпрацівників для всіх бракує. Водночас Японія — один із лідерів у роботехніці і напрямок, який там зараз набуває популярності, — створення care robots.

Поки цей ринок не дуже великий, проте місцевий уряд очікує, що до 2020 року він збільшиться втричі, до 54,3 млрд. ієн (480 млн $). Але тривалий час компанії все одно будуть отримувати менші прибутки, ніж їхні колеги, які випускають промислових та сервісних роботів.

Головна проблема — це вартість. Далеко не кожен може придбати такого «доглядальника». Тому насамперед виробники розраховують на державні субсидії, бо основними їхніми клієнтами є будинки для людей похилого віку, які також отримують гроші з бюджету.

Наразі близько 5 тис. відповідних установ випробовують care robots.

«Коли Стів Джобс винайшов персональний комп’ютер, для нього не було ринку», — зі східною мудрістю зауважує Йошукі Санкай, засновник компанії Cyberdyne.

Але досить про гроші. Давайте вже про роботів! Вони різні. Наприклад, у Shintomi, будинку для людей поважного віку, розташованому у Токіо, є ліжка від Panasonic. Вони складаються з двох частин, одна з яких трансформується у візок.

У кімнатах є датчики, які попереджають працівників, коли пацієнт опиняється на краю ліжка і вже ризикує впасти. Є й інші датчики, щоб передбачити, коли комусь потрібно в туалет. Вони фіксуються на тілі.

Та найпопулярніші роботи — ті, які можуть взаємодіяти з людьми. Наприклад, Paro — це маленький робот-тюлень, якого створили, аби лікувати хворобу Альцгеймера. Його оснастили світловими, звуковими, тактильними датчиками, а також датчиками тиску. Спілкуючись з людиною, Paro поводиться, як справжнісінький тюлень: на голос рухає головою та видає звуки.

Його «друг» — робо-собака Sony Aibo.

Японський робот Paro покликаний лікувати хворобу Альцгеймера у японців похилого віку.

Найбільш перспективним є Pepper, електронний чоловічок, створений для обслуговування клієнтів. Згодом його «перекваліфікували» і відтепер він доглядає за літніми людьми. Pepper розмовляє з ними, вони разом роблять фізичні вправи, а вночі робот за коридорами.

Так, поки що тільки люди можуть почистити зуби пацієнту або поголити його. Проте багато мешканців Shintomi віддають перевагу саме роботам, каже Юкарі Секігучі, менеджер цієї установи.

↑ Тисни «Лайк», щоб читати нас у Фейсбуці

Закінчив журфак у славному місті Запоріжжя. Сім років працював за фахом у місцевих газетах. 2013 року переїхав до не менш славетного міста Лева. Але це була не єдина зміна у житті – з того часу Інтернет став мені і за редакцію, і за газетні шпальти

Коменти