Найбільше російськомовне онлайн-видання, присвячене криптовалютам, заявило про обшуки у своєму офісі, що пройшли у п’ятницю, 15 грудня.

Як стало відомо з прес-релізу, що з’явився у понеділок, зранку 15-го грудня представники СБУ провели обшук в орендованій квартирі засновника видання ForkLog Анатолія Каплана в Одесі.

Підставою для обшуку було названо кримінальне провадження проти групи осіб з США і України, які начебто розробили схему крадіжок коштів з платіжних карт.

Як заявлялось, підозрювані здійснювали обмін криптовалюти «біткойн» на гривню за допомогою інтернет-ресурсу «ForkLog». Проте ця інформація не може відповідати дійсності, оскільки це новинний ресурс, що працює на технології  WordPress. Будь-який функціонал з обміну на сайті відсутній, а жодної подібної «допомоги» ForkLog ніколи не надавав.

Окрім цього, жодна із зазначених в документі осіб ніяк не пов’язана з діяльністю ForkLog, і жодних доказів цього слідчі не надали.

Під час обшуку співробітники СБУ вилучили кілька пристроїв, де зберігаються криптовалюти, а також ноутбук та інші речі Каплана. За словами власника ресурсу, при цьому один зі співробітників намагався вивести біткойни на свій гаманець прямо під час обшуку, після чого адвокат Каплана викликав поліцію. Після цього спроби вивести біткойн на свою адресу припинилися.

Однак вже на наступного дня після обшуку з криптовалютного гаманця Ethereum (друга у світі за ціною та популярністю криптовалюта після біткойну), що належав Каплану, на новий гаманець було виведено 305 ETH, що за курсом на момент переказу дорівнювало приблизно 200 тис. $.

Крім того, як повідомив Каплан, увечері того ж дня невідомі намагались зняти з його банківської карти 3000 гривень.

Власник видання так коментує ситуацію:

Ця ситуація ілюструє один з можливих сценаріїв розвитку стосунків держави і криптовалютної спільноти, тож ми вирішили надати справі розголосу. Оскільки мова йде не стільки про захист моїх інтересів або інтересів видання, скільки про захист інтересів всієї спільноти. І ця подія є попередженням для всіх, хто пов’язаний з блокчейн-технологіями, при цьому не має значення, наскільки ви є публічною особою.

Ми співпрацюємо з адвокатами, щоб повернути вилучене майно. Особливо дивною є практика переказу криптовалюти на адреси співробітників СБУ. Крім монет ETH на новостворені гаманці було переведено і деякі інші криптовалюти. Ситуація з біткойнами поки незрозуміла. Під час обшуку мій адвокат виявив низку порушень, включаючи переривання відеозйомки.

В цей же час в одеському офісі ForkLog також почався обшук, в результаті якого було конфісковано готівкові гроші, всю техніку (близько десяти комп’ютерів iMac) і пляшку рому.

Захищати інтереси потерпілого від дій СБУ буде адвокат Артем Афян. На його думку, цей інцидент дуже важливий для всієї криптоспільноти.

«Фінансові регулятори можуть займати виважену і обережну позицію, заявляючи, що вони поки не готові дати визначення криптовалюті. Але українська правоохоронна система своїми активними діями демонструє, що криптовалюта — це досить цінний актив, щоб заради нього влаштовувати облави. Зазвичай перед Новим роком відбуваються обшуки, пов’язані з крадіжками в ювелірних магазинах, а трендом цього сезону стала криптовалюта.

Те, що даний обшук не має сенсу в рамках розслідуваної справи, безсумнівно. З тим же успіхом можна було б провести обшук в офісі Першого національного телеканалу, заявивши, що вони торгують зброєю, оскільки показують про це сюжети», — пояснив Артем Афян.

Також, за його словами, на окрему увагу і оцінку заслуговує той факт, що підставою для обшуку послужила інформація в клопотанні слідчого, ніби обмін криптовалюти було здійснено за допомогою інформаційного ресурсу Forklog.

«Це або некомпетентність, або цілеспрямоване введення суду в оману з боку слідчого. Подібний обшук — це звичайна практика нереформованої української правоохоронної системи щодо будь-якого нового бізнесу. IT-шники вже пережили таке знайомство з реальністю кілька років тому, а зараз успіхами IT-індустрії заведено пишатися на державному рівні.

Ми розраховуємо на належну реакцію влади і оперативне повернення техніки. А ось повернення криптовалют і відповідальність слідчої групи стануть знаковим і показовим кейсом. Цим ми плануємо зайнятися окремо», — підсумував адвокат Анатолія Каплана.

Обшуки в офісах IT-компаній набрали популярності 2015-го року, тоді всього за рік країну, за різними даними покинуло не менше 2500 кваліфікованих IT-фахівців. Втрати IT-сектора через дії «силових структур» тоді оцінювались у 40 млн $, з яких збитки від псування і вилучення майна склали 9 млн $.

У зв’язку з ростом криптовалютної індустрії 2017 року СБУ почала здійснювати цілеспрямовані рейди на майнінгові ферми. Нагадаємо, що у серпні СБУ «викрила» дві великі ферми, що майнили криптовалюту, незважаючи на те, що законом ця діяльність не заборонена.

Засновник і керівник видання Tokar.ua. Програміст, адміністратор української Вікіпедії.

Коменти