Здавалось би, до 2009 року, коли винайшли блокчейн та біткойн, ніхто не знав про цю технологію. Виявляється, це не так — ще 1997 року вийшла книга «Суверенна особистість: оволодіння переходом до інформаційної епохи» (The Sovereign Individual: Mastering the Transition to the Information Age), яка на диво точно описала майбутнє криптовалют. Навіть технічні тези, описані в ній, дуже близькі до істини.

Швидше за все, тоді Джеймс Девідсон (James Dale Davidson) і лорд Вільям Різ-Могг (Lord William Rees-Mogg) навряд чи підозрювали, що написали не фантастику, а історичну книгу, що описувала недалеке майбутнє.

Автори переконували читачів, що на людство чекають великі зміни. У сміливих фантазіях їм  вдалося передбачити ідею криптовалют, яка втілилася в сьогоднішньому крипторинку. Ми наводимо переклад цікавих цитат з цієї книги.

Суверенна особистість

«Інформаційна епоха тягне за собою революцію грошей», — так починається глава опублікованої у 90-ті роки книги.

«Початок кіберторгівлі неминуче призведе до появи кібергрошей. Новий вид грошей змінить пріоритети, зменшивши можливості світових держав визначати того, хто є суверенною особистістю. Важливою частиною змін стане звільнення багатих людей від примусового відчуження майна під впливом інформаційних технологій», — йдеться в книзі.

Лорд Вільям Різ-Могг був відомим письменником, але навіть із появою комп’ютерів він продовжував писати від руки і не водив автомобіль. Вільям багато писав про економіку і був прихильником золотого стандарту.

На момент, коли Могг і його співавтор Девідсон написали «Суверенну особистість», йому було 67 років.

«Скоро ви будете платити за все за допомогою кібергрошей. Ця нова форма зіграє ключову роль в кіберторгівлі. Унікальні, анонімні і надійні — вони забезпечать здійснення будь-яких транзакцій. Крім того, їх можна буде ділити на дрібні частки. Ці гроші будуть функціонувати на ринку, що не знає кордонів», — писали автори книги.

Американець Джеймс Девідсон був набагато молодший за Могга, і прославився своїми економічними прогнозами, які, однак, збувалися далеко не завжди. Саме він передбачив економічну кризу 2008 року в США.

Девідсон і Лорд Риз-Могг познайомилися в Оксфорді майже сорок років тому, а їхня робота розтягнулася на десятиліття.

«Нові кібергроші будуть денаціоналізовані. Ми зможемо діяти без кордонів, більше не доведеться терпіти ситуацію, коли уряди знижуватимуть цінність грошей через інфляцію. Контроль над грошима перейде до глобального ринку», — йдеться у книзі, написаній двадцять років тому.

Автори вважали, що в XXI столітті відбудеться зіткнення інтересів у Західній цивілізації. Уряд відбирає кошти у виробників і розподіляє їх серед обраних. Уряди змогли посісти місце посередника, що вибирає переможців і переможених по «праву гаманця». Якщо ж відбудеться загальне визнання цифрової валюти, це призведе до їхнього краху.

«Суверенна особистість» стверджувала, що життя людей кардинально зміниться. Звільнившись від влади уряду, виробники зможуть організувати поставку товарів і послуг зовсім іншими способами. Як результат, основна причина існування інституту уряду — монополія на насильство — практично зникне.

Звільнення грошей передбачає звільнення людей. Письменники пояснюють:

 «З кожною транзакцією буде здійснюватися передача закодованих послідовностей простих чисел. На відміну від паперових квитанцій, що випускаються державами, новий цифровий золотий стандарт буде практично неможливо підробити — навряд чи хтось зуміє розгадати послідовність простих чисел в розряді багатьох сотень», — так описали автори книги сучасну криптовалюту.

Нові цифрові гроші повернуть контроль над засобами обміну в руки їх власників і заберуть їх у національних урядів. Використання кібергрошей звільнить громадян від державної влади, — ця фраза стала майже анархічною тезою авторів, які, однак, все ж відводять урядам певну роль в економіці нової епохи.

Біткойн дійсно здатний стати способом відходу від деяких махінацій урядів, зокрема, інфляцій, домінантної позиції банків та криз. Проте, чи зможуть криптовалюту остаточно змінити фінансовий світ, ми дізнаємось тільки згодом.

Засновник і керівник видання Tokar.ua. Програміст, адміністратор української Вікіпедії.

Коменти