2007 року на теренах України виникла Асоціація «Енергоефективні міста України», недержавне та неприбуткове об’єднання органів місцевого самоврядування. Першими її членами стали Львів, Кам’янець-Подільський, Бердянськ та Славутич. Наразі АЕМУ об’єднує понад 70 українських міст, з населенням від 10 тис. і до «мільйонників».

За ці вже 11 років деякі міста змогли повністю відмовитися від використання централізованого опалення. Інші майже забули, що таке газ. Усіх їх, окрім дбайливого ставлення до природи, об’єднують мільйони зекономлених гривень. Тему досліджував журналіст Дмитро Зінчук.

На його погляд, найкращі приклади вдалого енергоменеджменту в Україні можна знайти в маленьких містах. Одна з причин — децентралізація, що дозволила громадам розпоряджатися власним бюджетом. Окрім цього, проекти у малонаселених пунктах не такі масштабні, як у великих, а тому дешевші.

Ось, наприклад, місто Долина з населенням 20,6 тис. (Івано-Франківська область) повністю відмовилося від використання центрального опалення. Все тому, що за останні 11 років місцева влада залучила близько 50 млн € на різноманітні енергетичні проекти.

«Це дозволило перевести близько половини бюджетних закладів на альтернативні джерела енергії та утеплити значну частину житлових будинків», — пише пан Зінчук.

До того ж 2016 року Долина стала першим містом у Східній Європі, яке отримало сертифікат відповідності енергоефективного менеджменту європейського зразка. Зараз місто працює над зменшенням викидів СО2 у багатоквартирному житловому секторі.

Жовква (13,8 тис. мешканців, Львівщина) значно зменшила використання газу для опалення. Там виробляють енергію за рахунок спалення відходів деревообробки. Загалом за 2 роки місту вдалося зекономити майже 7 млн. грн для міського та районного бюджетів.

Водночас Миргород (40,1 тис. населення, Полтавщина) отримав грант на модернізацію котельні (встановлення нового котла на біомасі), будівництво частини тепломережі, проведення комплексної тепломодернізації одного з дитячих садочків.

Також великих успіхів у напрямку енергозбереження та зменшення викидів СО2 досягли Вознесенськ (Миколаївщина, 36,2 тис. мешканців), Львів (728 тис.), Вінниця (373 тис.), Луцьк (217 тис.), Житомир (267 тис.).

Так, мабуть, жоден проект з енергоефективності не обходиться без грошей з європейських фондів. Але цього року на цей напрямок у Держбюджеті передбачено 2 млрд грн (замість запланованих 800 млн), тому прикладів для наслідування буде ще більше!

Закінчив журфак у славному місті Запоріжжя. Сім років працював за фахом у місцевих газетах. 2013 року переїхав до не менш славетного міста Лева. Але це була не єдина зміна у житті – з того часу Інтернет став мені і за редакцію, і за газетні шпальти

Коменти