У грудні 2015 року в селі Часлівці поблизу Ужгорода відкрили першу в Україні майстерню з виготовлення сонячних колекторів. Мета проекту — навчити всіх охочих робити ці пристрої власноруч за невеликі гроші, аби зекономити на підігріві води.

Скільки колекторів зібрали за цей час? Чи взагалі користується попитом ця майстерня? З цими питаннями ми звернулися до Лесі Носенко, координатора проекту Sunrise.

Та спершу трохи історії. Спочатку майстерня, де колектори збирали з підручних засобів, з’явилася у словацькому селі Турна. Потім, на спільному проекті, українці запозичили цей досвід і вже разом почали вдосконалювати технологію.

«Ми не вигадували жодних ноу-хау. Просто зібрали дані і досвід в одному місці. В цьому і полягає ідея нашої майстерні. Ми інформуємо та навчаємо всіх охочих збирати сонячні колектори за мінімум грошей. Також ми виїжджаємо з лекціями в інші регіони», — каже координатор.

За підрахунками Ярослава Пацарнюка, енергоаудитора проекту, мінімальна вартість саморобної панелі — 50$. Це якщо у вашому гаражі або на горищі завалялися підходящі матеріали (труби, бляшанки тощо). Якщо купувати все необхідне у будівельному магазині, можна вкластися у 200$.

У самих Часлівцях проживає близько 900 осіб. Ми запитали пані Носенко, чи в багатьох місцевих мешканців є такі сонячні колектори?

«Я не можу сказати, що був якийсь бум. Усе ж таки, аби зібрати пристрій, треба придбати насос, труби. А вони коштують грошей», — зазначила координатор Sunrise.

— Чи приїжджають до вас з інших регіонів, аби запозичити досвід?

— Звісно. Були зі Львівської області, Волинської, Івано-Франківської. З Києва приїжджали, та з інших міст.

— Чи використав хтось із гостей ваші напрацювання?

— Так. Наприклад, я знаю, що у Червонограді (Львівська область, — ред.) також відкрили подібну майстерню. До того ж, вони вдосконалили технологію, запатентували її і тепер роблять колектори на замовлення. Ось у Львові теж ніби хотіли відкрити майстерню.

За словами Лесі Носенко, в межах проекту було зібрано 18 колекторів. Спочатку їх хотіли віддати малозабезпеченим. Та для їхньої правильної роботи потрібна хоча б мінімальна інфраструктура. Тому вирішили встановити ці панелі у місцевій школі, клубі, амбулаторії тощо. Наразі сонячні колектори перебувають на балансі сільської ради, яка й шукає гроші на монтаж.

Закінчив журфак у славному місті Запоріжжя. Сім років працював за фахом у місцевих газетах. 2013 року переїхав до не менш славетного міста Лева. Але це була не єдина зміна у житті – з того часу Інтернет став мені і за редакцію, і за газетні шпальти

Коменти