Уявіть собі світ, де більшість ваших повсякденних дій відслідковується та оцінюється: що ви купуєте в магазинах, скільки часу проводите на роботі, а скільки вдома, скільки граєте в відеоігри, які податки платите, а які — ні.

Уявити це не так важко, адже насправді такі дані різними частинами вже збирають такі корпорації, як Google, Facebook та інші.

А тепер уявіть, що за кожну вашу дію вам буде нараховуватись позитивна або негативна оцінка, на основі якої буде складено персональну «рейтингову» оцінку.

При цьому цей рейтинг відкрито порівнювався б з іншими рейтингами і впливав би на ваші шанси отримати кредит, влаштуватись на роботу, визначав би, яка школа доступна для ваших дітей, чи можна вам вступати до університету.

Такий рейтинг може впливати на можливість людини купувати квитки на потяги і літаки та визначати місце, де дозволено жити.

Нагадує втілення «1984» Дж. Орвелла в сучасних реаліях, чи не так?

Ось тільки це не фантастика, а майбутнє Китаю. Уряд цієї країни 2020 року впровадить обов’язкову для всіх систему соціального кредиту довіри.

Як буде вираховуватись рейтинг?

  1. Кредитна історія: чи віддаєте ви позики, скільки заробляєте та як вчасно оплачуєте комунальні послуги.
  2. Старанність: цей критерій буде оцінювати ваші успіхи та заслуги на роботі.
  3. Персональні дані: живете не за тією адресою, яка в паспорті? Часто змінюєте номер мобільного? Система це все також враховуватиме.
  4. Поведінка і вподобання: всі ваші покупки, ресторани, в яких ви їсте, і готелі, де бронюєте номери, також будуть відслідковуватись і оцінюватись.
    У такий спосіб система не просто вивчає поведінку людей — вона її визначає. Система «примушує» громадян відмовлятися від дій та покупок, небажаних для держави. Тепер житель Піднебесної двічі подумає, перш ніж купити пиво в магазині, адже це може зіпсувати рейтинг.
  5. Стосунки з іншими: як часто ви спілкуєтесь чи листуєтесь з друзями та наскільки ваші пости в соцмережах відповідають ідеології партії, та навіть дії ваших друзів (в яких ви не брали участі) впливатимуть на вашу «статусність» в рейтингу.

Рейтинг прямо впливатиме на всі аспекти китайського життя: від швидкості інтернету в квартирі до шансу піти на побачення: що вище рейтинг, то помітнішим буде профіль користувача в Baihe, китайському аналогу «Tinder».

Підсумовуючи

Можна сказати, що «Система соціального кредиту довіри» — це геймифікована версія комуністичних методів стеження за людьми.

Система буде змушувати китайців робити те, що потрібно державі, і стежити, щоб все оточення робило так само, адже дружба з тим, в кого низькі оцінки знижуватиме рейтинг і самого жителя.

Можливо, ідея з публічним рейтингом може мати хороші результати, але точно не в тому форматі, в якому вона реалізована в Китаї.

Бо з 2020 року життя там може перетворитися на нескінченну гонитву за «хорошими» діями і високим рейтингом.

Пишу про космос, мистецтво і технології так, щоб це було варто читати. Ведучий та сценарист Tokar.Review.

Коменти