В Росії спроби заблокувати Telegram тривають з травня 2017 року. Месенджер хотіли заблокувати за «несвоєчасне подання документів», за «відсутність в реєстрі організаторів розповсюдження інформації» та навіть за «лояльне ставлення до терористів».

Але щоразу керівництву месенджера, що сповідує цінність «приватного діалогу», вдавалось домовитись і уникнути офіційного блокування.

Поштовхом до теперішньої ситуації став наказ ФСБ Росії, за яким Telegram має передати ключі шифрування повідомлень, що формально необхідні для розслідування кримінальної справи. Представники месенджера заявляють, що жодних ключів не видавали, тож місцевий суд Санкт-Петербургу у вересні 2017-го присудив штраф у розмірі 800 тис. рублів (10 тис. євро).

Павло Дуров у відповідь на своїй сторінці у ВК оголосив конкурс для юристів — його переможець захищатиме інтереси Telegram в російському суді, де представники месенджера планують оскаржити наказ ФСБ РФ.

20 березня відбулось слухання справи «Telegram проти ФСБ», де суд ухвалив рішення на користь останньої.

Того ж дня на сайті Роскомнагляду з’явилось повідомлення, де повідомлялось, що Telеgram отримав нагадування про «обов’язок» передати ключі розшифрування. Якщо цього не буде зроблено протягом 15 днів, Роскомнагляд обмежить доступ російських користувачів до месенджеру.

Іншими словами: якщо Telegram не виконає згадану умову, його заблокують на території РФ.

Перебіг подій

Насправді блокування — не такий швидкий процес, якщо дотримуватись всіх формальностей. У разі, якщо месенджер не надасть всі дані, то процедура блокування буде такою:

 1. Telegram відмовляється передати ФСБ ключі від листування
 2. ФСБ подає до суду
 3. Суд штрафує Telegram на 10 тис. євро
 4. Роскомнагляд надсилає Telegram попередження (20 березня 2018)
 5. Протягом 15 днів Telegram не виконує вимог
 6. Роскомнагляд звертається до суду
 7. Суд схвалює блокування
 8. Telegram оскаржує рішення
 9. Апеляційний суд остаточно затверджує рішення
 10. Роскомнагляд надсилає друге і останнє попередження
 11. Telegram відхиляє його
 12. Блокування.

Користувачі телеграму — одні з найбільш лояльних, адже зробили свідомий вибір між ВК, Facebook i Telegram на користь останнього.

А це значить, що результативність блокування Telegram в Росії буде близькою до результативності блокування Torrent, тобто фактично нульовою.

До речі, після блокування ВК в Україні почався стрімкий ріст українського сегменту телеграм, почали з’являтись якісні україномовні канали. Українська аудиторія цього месенеджеру вже становить понад 2 млн. користувачів та активно росте.

2018 року Telegram обігнав ВК за обсягом активних користувачів: щомісячна аудиторія телеграму сягає 100 млн, показник ВК — 97 млн.

До речі, ми вже писали про якісні україномовні канали, на які варто підписатись:

Найкращі українські телеграм-канали, на які вам треба підписатись уже сьогодні

Пишу про космос, мистецтво і технології так, щоб це було варто читати. Ведучий та сценарист Tokar.Review.

Коменти