За 20 км від Києва на території котеджного містечка «Біг-Бен» розташовано виставковий будинок OptimaHouse, який отримує тепло від землі та сонця. Торік за версією Всеукраїнської будівельної премії iBuild його визнали «Еко-будинком року».

Архітектором проекту є білорус Олександр Кучерявий. Коли на його батьківщині почнеться бум на енергоощадні будинки? Чому ідеї архітектора мають попит в Україні? Читайте далі.

Олександр — випускник Білоруського національного технічного університету, який працює виключно над енергозберігальними проектами.

«На 2-му курсі БНТУ я усвідомив рівень відповідальності архітектора, адже 40% всієї світової енергії споживають будівлі! Відтоді я вирішив, що всі мої проекти будуть максимально відповідати принципам сталого розвитку. А енергоефективність — це невід’ємна частина і найкоротший шлях досягнення цілей філософії сустейнізму (sustainism), який окреслив завершення епохи модернізму», — розповідав Кучерявий в інтерв’ю.

Він вважає, що архітектура мусить вирішувати проблеми нашого часу, а не створювати нові.

Але чому білорус не втілює свої проекти вдома?

«Гігакалорія в Білорусі коштує 9$, в Україні — 50$. Ось відповідь на всі питання. І газ в Україні уп’ятеро дорожчий, ніж у Білорусі», — каже Олександр.

На його думку, бум енергоефективного будівництва у Білорусі почнеться лише тоді, коли скасують субсидії, і споживач на власній кишені відчує цінність тепла та світла.

«Де найвищі тарифи на енергію, там і прогрес», — додає він.

Ось так і з’явився OptimaHouse. Наразі дім оснащений системами, які отримують енергію від теплових насосів і геліосистем, сонячними панелями, датчиками CO2, вологи, LED-освітленням.

«Ми витрачаємо енергію не тільки на опалення в холодну пору року. Енергія нам потрібна також на освітлення і підігрів гарячої води, на роботу побутових приладів, електроприладів, на вентиляцію та охолодження будинку влітку. За рік OptimaHouse споживає 8 000 кВт/год енергії, що на 65% менше, ніж у сучасних будинках, побудованих за нормативами», — запевняють розробники.

Подивитися, як працює еко-дім, можна щодня з 10.00 до 19.00.

Але Олександр певен, що насамперед Україні потрібні не технології, а нове бачення і мислення:

«Це дозволить адаптувати наявні технології або розробити власні, які допоможуть вирішити наші проблеми. Те, що працює на Заході в тамтешніх умовах, не завжди працює у нас».

 

Закінчив журфак у славному місті Запоріжжя. Сім років працював за фахом у місцевих газетах. 2013 року переїхав до не менш славетного міста Лева. Але це була не єдина зміна у житті – з того часу Інтернет став мені і за редакцію, і за газетні шпальти

Коменти

Сергій

А де інформація про сам будинок..?

Назар Токар

За посиланнями є описи.