Я описую свій досвід у Каліфорнії, в інших штатах можливі незначні відмінності.

Трохи про інші документи

Перший і основний документ, що отримує людина, яка народилася в США, це свідоцтво про народження. Батьки та лікарі заповнюють відповідні форми і свідоцтво про народження зберігається в електронному вигляді у спеціальній установі штату (County Assessor/Recorder/Clerk).

Паралельно можна відправити запит на отримання номеру соціального страхування у відповідну федеральну установу (Social Security Administration). Це не є обовʼязковим, але зазвичай усі це роблять одразу, бо номер соціального страхування потрібен для податкової декларації (діти зменшують розмір податків для батьків).

Третій документ, який може отримати дитина, це паспорт (в Україні він називається «для виїзду закордон»). Його видає інша федеральна установа (Department of State, усім відомий «ДержДеп»).

Ідентифікаційна картка жителя штату Каліфорнія

Посвідчення особи

Є два типи документів, що зазвичай використовують американці в повсякденному житті — посвідчення водія та посвідчення особи. Вони дуже схожі на вигляд, їх видає одна і та сама установа штату (Department of Motor Vehicles), але різниця очевидна — водити машину можна лише з посвідченням водія.

Посвідчення особи отримати найпростіше — потрібно подати заявку, підтвердити особу (свідоцтво про народження та номер соціального страхування), заплатити ($30 в Каліфорнії) і за 1-2 тижні воно прийде поштою.

Водійські права (Каліфорнія)

Посвідчення водія

Посвідчення водія теж буває двох видів — для повнолітніх та неповнолітніх.

Процес отримання відбувається в 2 етапи: спочатку водій проходить тест на знання теорії і отримує посвідчення учня, потім складає практичний тест і отримує водійське посвідчення.

Неповнолітні можуть отримати посвідчення учня з 15.5 років, посвідчення водія — з 16.

Теорія

Це найпростіший етап. Потрібно вивчити основні правила поведінки на дорозі, подати заявку, підтвердити особу, перевірити зір, заплатити ($35 в Каліфорнії) та скласти тест.

Для підготовки найкраще використовувати офіційну брошуру. В Каліфорнії вона доступна 15-ма мовами, в тому числі російською. В якійсь із провінцій Канади є навіть українською. Тест на знання теорії також доступний цими мовами.

Працівники установи зазвичай знають лише англійську та іспанську, але у них є правильні відповіді (візуальні ключі), за якими вони перевіряють тести усіма мовами. Зараз відбувається перехід на компʼютерні тести, тому потреба в цих ключах зникає. Тести для повнолітніх та неповнолітніх відрізняються, бо відрізняються правила, для прикладу, неповнолітні не можуть їздити вночі.

З власного досвіду можу сказати, що вивчити теорію можна, прочитавши цю невелику брошуру 2-3 рази.

Навчання

Посвідчення учня — це простий папірець, з яким можна водити машину на звичайних дорогах, коли поруч сидить повноцінний водій.

Для неповнолітніх вимог більше: приміром, водію поруч має бути мінімум 25 років, потрібно наїздити 50 годин і т.п.
Для повнолітніх особливих вимог немає — практику можна складати відразу після отримання посвідчення учня.

У мене не було жодного досвіду керування авто, тому я вчився з нуля і це в мене тривало десь 3 місяці (їздив по кілька годин на вихідних).

Практика

Для складання практичного тесту потрібно записатися (особисто, онлайн, по телефону) та зʼявитися у призначений час зі своєю машиною. Якщо своєї машини немає, то можна орендувати або попросити в рідних/знайомих. Головне, аби машина була застрахована, бо їздити без страховки в принципі не можна.

Тест відбувається дуже просто — екзаменатор сідає поруч і говорить, що робити. Перед початком руху перевіряється технічний стан машини та чи знаєте ви, де у авто основні елементи керування. Їздити доведеться 10-15 хвилин навколишніми вулицями.

У екзаменаторів є кілька маршрутів, якими вони їздять, і про які можна дізнатися та заздалегідь підготуватися. Нічого надто складного на іспиті не вимагають — змінити смугу, повернути на перехресті, запаркуватися паралельно та проїхати нерегульовані перехрестя (без світлофорів, але зі знаками «стоп»).

Основні причини провалу тестування — порушення правил, недотримання швидкісного режиму (як у більший, так і в менший бік) та перетин перехресть без крутіння головою (це складно пояснити).

Моя найбільша помилка — спроба зрушити після паралельного паркування з увімкненим ручним гальмом. Але це не завадило мені успішно скласти тест з першого разу.

Якщо ви склали тест успішно — вам видається папірець, що є тимчасовим посвідченням водія. Постійне посвідчення прийде поштою протягом 1-2 тижнів.

Якщо ви провалили тест — можна записатися на повторний. Це коштує додаткових грошей ($7 в Каліфорнії) та його можуть призначити мінімум за 2 тижні. Кількість спроб необмежена, але посвідчення учня діє лише рік (потім доведеться заново складати тест на знання теорії).

Поновлення

Типовий термін дії посвідчення водія — 5 років, але перше посвідчення зазвичай має менший термін (3 роки). Перед закінченням терміну дії потрібно подати заявку на його продовження (особисто, онлайн, по телефону).

Час від часу треба заново проходити тест на зір, тож у цьому випадку подати заявку на продовження можна лише особисто.

У результаті

Правоохоронців на дорогах дуже мало, зазвичай вони зʼявляються після аварії або коли на дорозі є злісні порушники, наприклад, пʼяні водії.

Для того, щоб вас зупинили, потрібна якась причина: порушення правил, машина в розшуку тощо. Тобто шанс реальної перевірки прав водія доволі малий. Проте дуже важливо завжди мати їх при собі, щоб уникнути проблем із законом.

Будьте обережні на дорогах!

Програміст, верстальник, адміністратор, фотограф, блоґер, мікроблоґер, подкастер, ґуґломан, опероман, еплман, ґік.

Коменти