Нестача води у світі — доволі гостра проблема, яку навряд чи можна розв’язати танцями дощу або іншими народними методами. Тому китайці вирішили звернутися до науки та штучно збільшити кількість опадів на Тибетському нагір’ї, встановивши там мережу з камер згоряння. Що саме будуть спалювати та який ефект від цього отримувати — нижче.

Спочатку про місце. Тибетське нагір’я стало плацдармом для таких експериментів невипадково. Воно вважається одним із найбільш посушливих місць на планеті, попри те, що повітряні потоки, які щодня проходять поміж горами, багаті на вологу. Взагалі у більшості районів Тибету випадає менше 10 см опадів на рік. А згідно класифікації Геологічної служби США, регіони, де на рік фіксується менше 25 см опадів, це… пустелі.

Водночас проект, який запропонували китайські учені, допоможе збільшити кількість опадів у регіоні до 10 млрд м³ на рік. Це десь 7% від загального споживання води у Піднебесній.

У чому ж суть? У встановлених камерах спалюють тверде паливо. У результаті утворюється йодисте срібло, реагент кристалічної структури, подібний до льоду. Камери стоять на крутих гірських хребтах, де проходять вологі мусони з Південної Азії. Ці повітряні потоки підіймають реагент, він потрапляє до хмар і викликає опади — сніг або дощ.

«На схилах у Тибеті, Сіньцзяні та інших районах ми встановили понад 500 камер для експериментального використання. Проміжні результати, які ми отримали, дуже обнадійливі», — розповів один із дослідників, який працює над системою.

Тому у майбутньому камер буде вже десятки тисяч. Вони дозволять виробляти опади на площі в 1,6 млн. км². Це втричі більше за площу Іспанії.

Систему розробляє державна корпорація China Aerospace Science and Technology Corporation, що спеціалізується на космічній та оборонній галузях. Наприклад, ця компанія працює над такими не менш масштабними проектами, як політ на Місяць та будівництво китайської космічної станції.

Камери збирали з використанням новітньої військової технології ракетних двигунів, яка дозволяє безпечно і ефективно спалювати тверде паливо високої щільності у середовищі з дефіцитом кисню на висоті понад 5 тис. метрів.

«Іноді сніг починав падати майже відразу щойно ми активували камеру. І тоді ти ніби стоїш на сцені чарівного шоу», — поділився враженнями анонімний співрозмовник South China Morning Post.

Закінчив журфак у славному місті Запоріжжя. Сім років працював за фахом у місцевих газетах. 2013 року переїхав до не менш славетного міста Лева. Але це була не єдина зміна у житті – з того часу Інтернет став мені і за редакцію, і за газетні шпальти

Коменти