В Україні з’являється дедалі більше фермерів, які виробляють сир виключно з молока, на відміну від промислових гігантів, які у виробництві сирів використовують не тваринні, а рослинні жири.

Ми зібрали для вас добірку крафтових сироварень, що варять сири, якими можна пишатися.

Крафт-сироварня Орловських

Крафт-сироварня Орловських створена на базі молочної козячої ферми «Золота Коза» в селі Покровка (Кіровоградська область, Новоархангельський район).

До 2009 року подружжя Орловських володіло успішним рекламним бізнесом, але вирішило спробувати себе в новому бізнесі — виробництві козячого молока і сиру.

На своїй сироварні Орловські готують: бринзу і свіжі сири з травами, м’ятою, паприкою, оливками і томатами; класичні козячі м’які сири з білою благородною пліснявою (Шевр, Валансі в золі, Шабішу, Брі, Камамбер, Вершкова куля біла і чорна); сири з блакитною благородною пліснявою (Блакитна Мрія і Бірюзовий); витримані сири (Еліт, Версаль та інші); витримані сири у вині, витримані сири з добавками, крем-сири сирні і вершкові.

Купити можна у магазинах Good Wine, МегаМаркет, «Дереза», у декількох магазинах здорової їжі та інтернет-магазинах.

Сайт сироварні

Коза Чка

Варити сири з козячого молока Тетяна Дядечко почала 2014 року у себе вдома. Зараз варить сири на власній невеликій сироварні в селі Наталія Житомирської області.

Асортимент сирів досить великий, сири готуються як з козячого, так і з коров’ячого молока. У лінійці представлені молоді сири, авторські сири з блакитною пліснявою і сири, витримані 3-6 місяців.

Крім сирів, «Коза чка» виготовляє йогурти з 12 різними смаками (карамелеве яблуко і кориця, карамельна груша і мускатний горіх, Чіа-вівсяні висівки-мед, перчений, пряний тощо). Їх можна знайти в «Сільпо».

Тетяна регулярно проводить майстер-класи із сироваріння. Про них можна дізнатися зі сторінки у фейсбуці. Там же можна і замовити сири.

La Ferme d’Elise

Ферма Fromages d’Elise на околицях селища Судова Вишня на Львівщині належить бельгійцю Бернару Вілему та його дружині Марії.

На фермі виробляються такі сири, як фета, рікотта, молоді сири кратен і бюш (також вони є у приправах, травах і золі), витримані, з природною пліснявою том і томмет, а також особливий сир «Дмитрова», названий на честь села Дмитровичі, де розташована ферма.

На ферму організовують екскурсії зі Львова.

Придбати можна на фермі, а також в деяких магазинах «Сільпо» під торговою маркою «Лавка традицій».

Бабині кози

Олександр Бабин 2007 року побудував ферму на базі зруйнованого колгоспу в селі Галайки.

2010-го родина фермера зварила перший сир і отримала постійних покупців. 2013-го за швейцарською програмою Swisscontact (допомога розвитку бізнесу в країнах, що розвиваються) на ферму під Києвом прилетів досвідчений сировар, який два тижні навчав молодих фермерів.

У «Бабиних кіз» є 12 видів сиру: м’які, тверді та напівтверді сорти.

Також на фермі «Бабині кози» є мильна мануфактура, яка виробляє близько 30 видів мила з козячого молока і масла.

Купити можна в інтернет-магазині, Le Silpo, в «Музеї сиру», а також у магазині «Закарпатські вина».

Доообра ферма

Ферму за 120 км від Києва заснував Георгій Ложенко, президент лотерейного оператора «М.С.Л».

Його син Тарас вирішив завести кіз і варити сири з їхнього молока.

Вчитися сироварінню Ложенко-молодший їздив до Франції, потім навчався у викладача баварської школи фермерського сироваріння. Також на ферму неодноразово приїжджали голландські сировари і ділилися досвідом.

«Доообра ферма» виробляє з козячого молока сири, бринзу, солодкі сирки з курагою, родзинками, чорносливом, горіхами, медом, солоні сирки з кропом, петрушкою, горіхами, оливками.

З коров’ячого молока, яке постачає для «Доооброї ферми» другий син президента «М.С.Л», роблять сир, сметану, вершки, масло, кефір.

2016 року Тарас Ложенко відкрив у Києві «Музей сиру», де представлена ​​історія сироваріння, а також є дегустаційний зал із сирами українських виробників.

Придбати сири «Доооброї ферми» можна на сайті, в Good Wine, Сільпо, Ашані та в Музеї Сиру.

Zinka

Василь Цвик заснував фермерське господарство «Тетяна 2011» 6 років тому.

У вересні 2016 року на фермі було запущено цех із переробки молока виробничою потужністю 2,5 тонни за зміну.

Господарство виробляє і реалізовує свою продукцію під торговою маркою Zinka. Таку назву було обрано, щоб бути ближче до народу, бо в селах кіз найчастіше називають саме так.

Спершу ферма виробляла тільки молоко, кефір та йогурти. Отримавши своїх покупців, фермерське господарство запросило французького технолога, який навчив фермерів робити сири.

Зараз Zinka продає молоді, напівтверді сири і сири з пліснявою.

Знайти сири Zinka можна в Ашані, Сільпо, Novus, Good Wine і замовити в інтернет-магазині.

«Семеро козенят»

Ірина Дем’янюк придбала напівзанедбану кінну ферму 2009 року, продала усіх наявних на фермі тварин, купила натомість кіз і стала першим атестованим виробником та переробником козячого молока в Україні.

Асортимент торгової марки «Семеро козенят» широкий: сулугуні, халумі, Скаморца; м’які козячі і коров’ячі сири з білою пліснявою, м’які сири Лабна, класичні тверді сири чеддер, гауда, едем, песто базірон, козячий сир трамонтана, чеддер у скоринці з копченою паприкою і оливковою олією, козячий чеддер, коров’ячий твердий сир із кмином. Крім того, виробляються кефіри і йогурти.

На сироварні Дем’янюк заснувала Школу сироваріння, де навчає мистецтву сироваріння усіх охочих.

Купити сири можна у «МегаМаркеті», Сільпо, Billa, GoodWine, у супермаркетах «Чумацький шлях», «Амстор», «Космос».

«Лісова ферма»

Родина Чиркіних переїхала з Києва до селища Ставище слідом за батьками Віктора. Батьки на той час вже побудували будинок, тримали кіз і потроху освоювали сироваріння.

Віктор, який закінчив бакалаврат у США, зміг знайти і опанувати достовірні англомовні джерела з сироваріння, що істотно розширило їхні можливості.

Нині старше покоління сім’ї розводить кіз, а син варить сири та реалізовує їх.

В асортименті «Лісової ферми» є сири тривалого визрівання, свіжі сири, йогурти, десерти.

Придбати сири можна в «Сільпо» під ТМ «Лавка традицій» або замовити в інтернет-магазині.

Закарпатське руно

ТОВ «Закарпатське руно» розводить овець і варить сири. Першим сиром, який зварили на фермі, була бринза. Готували за традиційними закарпатськими рецептами.

Із твердих сирів в асортименті «Закарпатського руна» є овечий сир, сир «Коза-Корова» з козячого та коров’ячого молока, а також «Гірський».

Позаяк тварини є у вільному випасі, то і смак кожної партії сиру може відрізнятися — все залежить від того, які саме трави їли вівці.

Купити сири «Закарпатського руна» можна в магазині «Cheesemania», у ресторанах «Канапа» і «Кувшин».

«Сири від фермера»

До 2012 року Олександр Макухін мав бізнес — постачав на українські заводи теплоізоляційні матеріали.

Зараз його фермерське господарство налічує близько 60 кіз і овець. Навчався фермер самостійно за книгами, відвідуючи семінари, а 2016 року закінчив школу сироваріння.

«Сири від фермера» виробляються з козячого та коров’ячого молока. Є м’які (Лабна кульки в маслі, Белпер Кнолль) тверді (Любительський, Альпійський, Козацький, Козячий з травами, Качотта, Гауда) і сири з пліснявою (Кротті, Камамбер, Козій Шевр, Валансі).

Придбати сири можна на сайті cheese.zp.ua (рос. мовою).

«Селіська сироварня»

Селіська сироварня — це швейцарсько-український проект. 2002 року до Нижнього Селища приїхала група волонтерів із Франції, Швейцарії та Австрії. Це були члени кооперативу Лонго Май, головною метою якого є створення проектів, що приносять користь як бізнесменам, так і місцевому населенню. Так з’явилася сироварня.

На Селіській сироварні працюють 6 місцевих сироварів, 2 з яких пройшли стажування у Швейцарії.

Сироварня виробляє три види сирів: напівтверді «Селіський» і «Нарцис Карпат», а також м’який «Хуст».

Купити сири можна у магазинах екопродуктів, у магазині Dereza (Київ) і замовити Новою поштою.

«Старий Порицьк»

Фермерське господарство «Старий Порицьк» було засновано 2016 року на Волині. Виготовляє органічну продукцію, що підтверджено європейськими сертифікатами якості. Експортує свої молочні продукти до Європи.

В асортименті «Старого Порицька» є бринза, сулугуні, качотта, чедер, старопорицький сир, а також масло, молоко, крупи та мед.

Придбати можна на сайті (рос. мовою).

Засновник і керівник видання Tokar.ua. Програміст, адміністратор української Вікіпедії.

Коменти

Альона

Вітаю! Гарна підбірка, велика робота! Рекомендую до цього списку фантастичні козині та коров’ячі сири, цукерки з сиром виробництва Сироман