Практично у кожному матеріалі, присвяченому новим технологіям, ми зазначаємо, що лише кілька років тому той чий інший винахід раніше був плодом уяви фантастів. Зараз — він вже реальність. На черзі ще одна така розробка — портативний 3D-принтер, який майже миттєво може відновити шкіряний покрив після глибокої рани.

Пристрій створили дослідники з Університету Торонто. За їхніми словами, на загоєння потрібно всього лише дві хвилини.

Докладніше про свою роботу вони написали в журналі Lab on a Chip.

Презентований 3D-принтер оперативно допоможе тим, хто отримав пошкодження всіх трьох шарів шкіри: епідермісу, дерми та гіподерми (підшкірної клітковини). Зазвичай такі рани потребують трансплантації здорової шкіри, яку пересаджують на поверхневий епідерміс і частину дерми.

Та якщо пошкоджено занадто велику ділянку шкіри, де взяти таку кількість біоматеріалу? Так, існують замінники шкіри, але вони не набули широкого застосування в клінічних умовах.

«Ті біопринтери, які наразі існують, занадто великі, повільні, дорогі і малоефективні», — зазначив Аксель Гюнтер, керівник дослідницької групи.

Водночас пристрій канадських дослідників позбавлений таких хиб, додає учений. Їхній 3D-принтер схожий на диспенсер зі скотчем. Однак замість рулону клейкої стрічки він має мікроскопічний апарат, який виробляє біоматеріал, що містить, зокрема, колаген, найпоширеніший білок в дермі, і фібрин, який сприяє загоєнню ран.

Принтер має розміри невеликої коробки для взуття і важить менше кілограма. Окрім цього, щоб ним користуватися, не потрібні якісь спеціальні поглиблені знання.

Дослідники планують додати кілька функцій, а також збільшити площу, яку одночасно зможе обробляти 3D-принтер. Попереду — клінічні досліди на людях (принаймні вчені на це сподіваються), і, насамкінець, революція у лікуванні опіків.

Закінчив журфак у славному місті Запоріжжя. Сім років працював за фахом у місцевих газетах. 2013 року переїхав до не менш славетного міста Лева. Але це була не єдина зміна у житті – з того часу Інтернет став мені і за редакцію, і за газетні шпальти

Коменти