У різні часи одні землі нашої держави увіходили до складу та перебували під величезним впливом найпотужніших світових імперій — Східної Римської (Візантії), Західної Римської німецького народу (грубо кажучи, об’єднувала сучасні Францію, Німеччину, частину Італії, інших сучасних західно- та центральноєвропейських країн), Чингізидів (якщо зовсім точно — тієї частини імперії Чингіза, яку дістав у власність його син Джучі; так воно і називалося «Улус Джучі»), Османів (грубо кажучи — Туреччини), Романових (Російської) та Ґабсбургів (Австро-Угорської).

Деякі з наших земель утворювали Руське королівство (лат.: Regnum Russiæ). Інші, а інколи й ті самі території, які лише через століття почали називати «українськими» були і самостійними князівствами, і органічною складовою частиною Великого князівства Литовського, згодом — Речі Посполитої.

Річ Посполиту у нас за звичкою називають «Польщею», а це некоректно. Це все одно, що називати колишній СРСР Росією, а США — Америкою (бо Америк дві — Південна та Північна і не всі держави там розташовані є США).

«Річ Посполита» (лат.: Res Publica, пол.: Rzeczpospolita, рус.: Річ Посполита) в перекладі сучасною українською не що інше, як «Спільна справа».

«Спільна справа» трьох народів — руського (не російського!), литовського та польського. Політичний провід цих народів і утворив Рес Публіку — «двоєдину державу трьох народів», яка проіснувала майже 300 років і справила колосальний вплив на розвиток тогочасних і українців, і литвинів, і поляків, і євреїв та інших народів, які споконвіку жили на тих землях.

І це — неповний перелік! Треба згадати ще Семиграддя (грубо кажучи Молдову) та Угорщину.

Інтерактивну мапу можна подивитись тут або тут.

Історик, телеведучий, заслужений журналіст України, доктор історичних наук. Веду авторський телеграм-канал.

Коменти

Павло

На карту geacron.com не можна посилатися. На цій карті Крим російський.
Які там ще можуть бути “історичні факти”?

Назар Токар

Дійсно, вони його показали і не українським, і не російським, бо він заштрихований.

Віталій

Тобто те, що там немає ні Данило-Галицької держави, ні держави часів 1648-1657 років, а Київ перекладено як Kiev, вас не хвилює?)

Ось це реальні факти, через які на ту мапу не треба посилатися.

Віталій

Я очікував чогось більшого за обсягом. Цікава теза про Річ Посполиту, але ж корону ділили лише поляки та литовці. Та й Україна в той час була під владою Польського королівства, тож практично Річ Посполита — об’єднання двох держав: Польського та Литовського королівств. Але якщо брати більш лобально, то, справді, серед шляхти було багато впливових українців, зокрема Костянтин Острозький. Не кажучи вже про козаків.

Назар Токар

На даний момент маємо такий невеликий за об’ємом формат статей.

Богдана

Обсяг кожної статті буде +/- такий. Це формат інформаційних заміток про історію: доступно, коротко, не напружено. Цікаві факти двічі на тиждень.

Якщо вам цікаве щось більше за обсягом – раджу замовити друковані книги Данила Яневського: https://www.facebook.com/pg/SKRYPIN.UA/shop/