Поки Україна повільно, але впевнено переходить на безготівковий спосіб розрахунків, у світі є країни, які розпочинають зворотний курс. Наприклад, уряд Швеції хоче змусити свої найбільші місцеві банки повернутись до роботи з готівкою. Офіційно таку ініціативу пояснюють побоюваннями, що система безготівкових розрахунків може дати збій, який, вочевидь, призведе до колапсу.

Наразі парламент Швеції планує зобов’язати проводити операції з готівкою ті банки, які мають на своїх депозитах 8 млрд. $ громадян країни. Загалом законотворці хочуть надати шведам можливість знімати готівку в максимальному радіусі 25 км.

Подібні кроки є реакцією влади на те, що Швеція дуже швидко стала однією з небагатьох країн, де купюри у гаманці — це радше папір для нотаток, аніж засіб платежу. І це не просто мовний зворот. Більшість ресторанів, магазинів, а також філіалів різноманітних шведських банків припинили працювати із готівкою. Що трапиться, якщо цифрові платіжні системи раптом вийдуть з ладу? Як бачимо, влада Швеції вирішила не перевіряти.

Також запропоновані ініціативи мають зробити розрахунки більш комфортними для тих, хто не звик покладатися лише на картки та мобільні телефони.

«Ми вважаємо, що подальший обіг готівки в суспільстві треба контролювати, аби задовольнити потреби громадськості та суспільства», — йдеться в офіційному повідомленні.

До речі, 2017 року кількість шведських крон, які є в обігу, вперше знизилася до рівня 1990 року — 55,6 млрд проти 55,3 млрд.

Треба зазначити, що у Шведській асоціації банків таким рішенням незадоволені. Там вважають, що подібні ініціативи порушують закони Європейського союзу про державну допомогу і конкуренцію, бо проводити операції з готівкою будуть лише кілька фінустанов. Окрім цього, така пропозиція призведе до «значного збільшення витрат» — 6 банків, на які розповсюджується дія законотворчої ініціативи, додатково витрачатимуть від 900 тис. $ до 1,7 млн $ на рік.

Раніше Пер Болунд, міністр фінансових ринків, також поставив під сумнів законність примусу банків до роботи з готівкою. Хоч днями він і зазначив, що ідею підтримують всі парламентські партії, та відмовився відповідати, чи підтримує уряд цю пропозицію, яку вже відправили на розгляд.

Закінчив журфак у славному місті Запоріжжя. Сім років працював за фахом у місцевих газетах. 2013 року переїхав до не менш славетного міста Лева. Але це була не єдина зміна у житті – з того часу Інтернет став мені і за редакцію, і за газетні шпальти

Коменти

Антитолераст

Зберігати гроші в банку – це все одно, що зберігати їх в чужому гаманці. Забутий урок з банком СРСР й менші уроки з кожним банком, що луснув мають повторюватись до того часу, поки всі не зрозуміють, що гроші слід відразу виводити.