Фестиваль з оновленим девізом «air_port/повітряний порт» поєднав романтику футуризму (авіаційні турбіни на шоу-відкритті футуристичної опери «Aerophonia») з дивовижними аеродинамічними інсталяціями в міському просторі.

Водночас фестиваль репрезентує актуальне мистецтво у серії синтетичних перформансів, серед яких – унікальний балет «Oh, Magic» від культового австрійського артиста Сімона Маєра і серія концертів та інсталяцій, присвячених ювілею останнього великого «мрійника» європейського музичного авангарду Карлхайнца Штокхаузена (повідомляє офіційний сайт фестивалю).

Цьогорічний PORTO FRANKO увібрав у себе найкращих представників сучасного мистецтва та дозволив на п’ять днів поринути в цей неймовірний та сповнений чудес світ, де всіх об’єднує мистецтво.

Чого лише вартий неофутуристичний перформанс «Аерофонія» із залученим на роль головного елемента опери літаком Ан-2.

Також це дійство потрапило до Національного реєстру рекордів України як «перше виконання двигуном літака музичної партії».

Не можна оминути й серйозну театральну постановку «Книга Йова» від режисера світового рівня Еймунтаса Някрошюса.

Складна та потужна за своїм змістом вистава ще довго після закінчення тримає глядача в над-стані, адже, щоб збагнути її, замало просто побувати на виставі, її треба відстраждати, як відстраждав страшні випробування головний герой Йов.

Мені, як, напевно, й більшості глядачів, здавалося, що вишенькою на фестивальному торті стане саме «Аерофонія», але сумський гурт «ХЗВ» перевершив своїм виступом навіть таку неймовірну річ, та ще й настільки, що навіть міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків був обурений і вимагав освятити Палац Потоцьких, де відбувся скандальний концерт.

Правоохоронці відкрили кримінальне провадження за ч.2 ст.296 ККУ (хуліганство, тобто грубе порушення громадського порядку, вчинене групою осіб із мотивів явної неповаги до суспільства, що супроводжується особливою зухвалістю чи винятковим цинізмом), що передбачає обмеження волі на термін до п’яти років або позбавлення волі на термін до чотирьох років.

Виступ гурту «Хаммерман знищує віруси», після якого мер хотів освятити сцену

Серед лекторів особливо загадковим був краків’янин Криштоф Крушинський з лекцією-перформансом «ФонтанЦеланЛаканЖадан», що тривала 8 годин і мала на меті сконструювати цілісний паноптичний погляд на ХХ – початок ХХІ століття через естетику, філософію, теорію та практику.

Він же Олександр Сушинський — художник, музикант та лекторі з Донецька, що є справжнім майстром фейків, — і навіть на фестивалі не обійшлося без його улюбленої теми, як ви вже зрозуміли.

Загалом фестиваль PORTO FRANKO сьогодні є одним із наймасштабніших мистецьких фестивалів на території України, що гармонійно поєднує всі тенденції та приносить втіху як масовому споживачу, так і прискіпливому досліднику та поціновувачу витриманого мистецтва.

Дослідник урбаністичних пороків та автор телеграм-каналу «Церква Мільченка»

Коменти