У 1772, 1793 та 1795 рр., тобто за три рази, Річ Посполиту окупували Росія, Австро-Угорщина та Пруссія. Саме ці окупації і є найбільшою геополітичною катастрофою на Європейському континенті XVIII ст. За оцінкою видатного сучасного дослідника Нормана Дейвіса, — «безперечно, одним із найганебніших актів політики великих держав у XVIII сторіччі».

Для нас, українців всіх національностей та віросповідань, важливо пам’ятати: одним із радикальних наслідків тої окупації стало розділення єдиного руського народу (тобто сучасного українського) фактично на два – по лінії державного кордону між імперіями Габсбургів та Романових по річці Збруч.

Правові, політичні системи цих держав, побутові традиції та звички мали різне походження, між ними було більше якісних відмінностей, ніж подібностей. Саме ці відмінності визначили особливості історичного розвитку двох гілок єдиного колись народу. І обумовлюють їх досі.

Скажу зовсім просто: Габсбурги, володарі найбільшої та найстрокатішої імперії Європи, дали своїм підданим, зокрема й русинам, усі можливі тоді інструменти для національного, релігійного, культурного, політичного розвитку. Натомість їхні російські «колеги» нічого іншого, аніж викорінення всього інонаціонального, інорелігійного, інокультурного на окупованих землях і не робили.

Московія рубала під корінь все: правові норми, які діяли впродовж століть, адміністративні кордони, культурні традиції, навчання рідною мовою та книжки, нею написані. Та що там казати: в принципі відкидали право людини бути тим, ким вона себе вважає.

Далі буде…

Данило.

Історик, телеведучий, заслужений журналіст України, доктор історичних наук. Веду авторський телеграм-канал.

Коменти