2007 року американські дослідники Nelson, Michelle R., Paek, Hye-Jin, Rademacher, Mark A. опублікували дослідження Downshifting Consumer = Upshifting Citizen?: An Examination of a Local Freecycle Community, в якому знаходимо аналіз цього явища сучасного світу. Пояснення цього терміну українською можна побачити тут.

Спробую пояснити простіше: це пониження (деколи – радикальне) соціального статусу людини. Якщо вона добровільно вирішує йти цим шляхом – це ОК, побажаємо їй щастя та успіху на цій дорозі. Але цілком інше, коли цього статусу її позбавляють (або хочуть позбавити) примусово.

Приклади? Наші можновладці.

Зубами та всіма іншими внутрішніми органами вони чіпляються за посади, які надають їм значущості у власних очах, відчуття зверхності над нами, смертними виборцями, приносять гроші, привілеї тощо. Тому і страждають, коли так чи інакше їх відсувають від корита.

Але повернімося до XVIII ст., до років окупації нашої держави, Речі Посполитої. Численна, багата, не дуже багата і просто жебрацька за статками шляхта не могла і в страшному сні уявити downshifting’у, тобто падіння з привілейованого стану до стану селянського, стану підневільного, стану оподатковуваного, стану, позбавленого будь-яких політичних прав, стану, приреченого на тяжку фізичну працю, злидні та всі інші «принади» тогочасного тваринного сільського буття – адже селяни поза-позаминулого століття за статусом не відрізнялися від свійської худоби (пруф). І вийти з цього стану, піднятися соціальними щаблями (тобто зробити Upshifting) не могли за жодних обставин.

Ілюстрація звідси

Але для того, аби не потрапити до стану, який зневажили всі, до стану двоногої худоби, треба було підтвердити своє шляхетське походження. ПІДТВЕРДИТИ ДОКУМЕНТАЛЬНО.

Далі буде.

Данило.

Історик, телеведучий, заслужений журналіст України, доктор історичних наук. Веду авторський телеграм-канал.

Коменти

Богдан

А не можна зробити пости довгими? Я звісно розумію, що незакінченим матеріалом ви намагаєтесь привабити до вашої колонки людей, але особисто мене це скоріше відлякує, оскільки ваша колонка зовсім не інформативна, особливо цей матеріал.