А тепер – бімба! або історія про те, як створили найбільший фейк української історії

Резюме: в основі сучасних уявлень про нашу з вами історію – козацький міф. Його створили фахові історики та любителі з метою легітимізувати/підтвердити свій привілейований дворянський статус в умовах російської окупації. Позаяк неграмотні козаки архівів не вели, то такі «докази» треба було вигадати. Що й було зроблено двома московськими попами, яких потім щедро винагородила російська влада.

Попи «знайшли» столітнього діда, «спомини» якого стали першоосновою козацького міфу.

Це щось на кшталт євангеліста, який сам не бачив, але написав текст на підставі чужих усних свідчень та ще й за десятки років після тих подій. У випадку з євангелістом йшлося про діяння Бога, а в нашому випадку – про діяння звичайних бандитів…

Готуючи для вас ці (але не тільки ці) тексти, маю дурну звичку перевіряти факти, зокрема й за таким виданням: «Енциклопедія історії України».

Відкриваю п’ятий том і читаю послідовно, від першої статті до останньої. І ось, зненацька, на с.157 надибую таку статтю:

Читаю: «Корж Микита Леонтійович (30.05.1731 – жовтень 1835) – запороз. козак, оповіді якого стали важливим джерелом до історії запорозького краю. Н. в с. Нові Кодаки (нині в межах м. Дніпропетровськ). … У 1828-31 рр. його розповіді про слободу Михайлівка (нині село Сурсько-Михайлівка Солонянського р-ну Дніпропетровської обл.), Запорозьку Січ і заснування Катеринослава … були записані катеринославським архієпископом Гавриїлом Розановим, що характеризується як «перший історіограф Катеринослава та Новоросії», який обійняв Катеринославську кафедру саме 1828 р.(!), а 1829-го отримав орден св. Анни 1 ступеня та архієпископський клобук) і ректором Катеринославської семінарії архімандритом Іоаковим (Вечерковим), який (увага!) 1829 р. отримав орден св. Анни, але 2 ступеня, а 1832 р. був хіротонізований на єпископа (пруф).

Свідчення Коржа, – йдеться далі в ЕІУ, – використовували у своїх працях багато укр. істориків, зокрема А. Скальковський, П. Куліш, О. Стороженко, Д. Яворницький, В. Голобуцький».

Тепер простими словами: двох діячів казенної московської православної церкви переведено на окуповану територію «України». Перший – випускник Костромської духовної семінарії, другий – випускник семінарії Білгородської, професор богослов’я. Тут вони негайно «знаходять» 100-літнього неписьменного дідугана. Дідуган від 7-го року життя мешкав на «зимівнику на р. Сура (Суха Сура)», звідки нікуди не виїжджав, бо здебільшого робив дітей (7 синів та 4 доньки). Саме марення Микити Коржа і є першоосновою отого козацького міфу, який покладено було в основу міфу національного українського і який донині продовжує руйнувати людські уми та й нашу державу загалом.

І виконувати свою основну функцію – виховувати/підтримувати у нас із вами відчуття своєї вторинності, другорядності й взагалі – нікому непотрібної жертви.

Данило.

Історик, телеведучий, заслужений журналіст України, доктор історичних наук. Веду авторський телеграм-канал.

Коменти

Андрій

От Яневському все не те: УПА неті, ОУН -неті, УНР, УД, ЗУНР, навіть Козаки не ті. Тепер до Коржа причипивя. А все чому? По-перше журналістка професія вимагає критикувати усе на що звертають люди увагу а по друге: його 1988 — кандидат історичних наук («Пролетаріат і буржуазія України в період загальнонаціональної кризи (вересень — жовтень 1917 р.»). 1988 р коли піднімалась Украіна і коли всім було моторошно.

Grief

Назаре Токар, чому Ви дозволяєте публікувати на Вашому сайті такі нісенітниці? Уся аргументація цього “історика” базується на тому, що священики московської церкви просто записали оповідь якогось діда з деменцією, який не був запорожцем, причому треба сприйняти це як істину, ніяких доказів не буде. Я сподівався побачити тут якесь дослідженняя але це ж просто апелювання до людських емоцій і ніяких фактів. Дивно бачити такого роду пости на просвітницькому порталі.

Данило

До чого тут міф? Людина (Корж) розповідала, що сама бачила. Це просто розповідь учасника та очевидця подій. Суб’єктивна! Без претензій на аналіз та істину! Цінуйте це! А щодо козаків-розбійників… Воїни, ремісники. скотарі, торговці та розбійники – це були одні й ті самі люди, залежно від ситуації та часу. Згадайте вікінгів, сельджуків, черкесів, арабів, давніх греків, іспанських та британських корсарів. Проведіть межу між війною, розбоєм та торгівлею, будь ласка. Легко не вийде.

Роман

Данило яневськи ви точно не історик. Ви навіть першоджерел не читали бо зі слів того ж Коржа козаки були не просто бандитами, не просто військовою силою, а цілою державою зі свої устроєм. Читайте оригінали https://www.ukrlib.com.ua/books/printit.php?tid=3708

Valen

А скажіть, будь-ласка пане Данило, хто вони ці фахові історики, легітимізувати/підтвердити свій привілейований дворянський статус в умовах російської окупації?! Назвіть поіменно! Бо складається враження, що Ви тут поводите себе, як добре відомий Д. Гордон: “я щось знаю, але не скажу”… Такий собі, єврейський “кульбітик”.

Вася

Це якась дичина, нічого не зрозумів

Ярослав

Московським попам довіри немає, це факт, а тому що той дід насправді розповідав невідомо. В той же час клеймити козацтво – це тупість «ображеного» на реальність хлопчика. Пірати наприклад не заважають Великобританії бути великою, а Голівуд про них ще й героїчні фільми знімає! ) Беріть приклад, а не бикуєте тут

Василь

Чому стільки емоцій у статті? Пане Данило, вам відомо, що емоційність змішана з фактами є ознакою пропаганди? Сумніваюсь…

людмила

Одне зауваження: Євангеліє написано Матфієм Марком і Лукою під впливом Духа Святого бо сам Господь керував їх розумом а Іоанн це наймолодший учень Христа який сам був свідком багатьох подій тому порівняння не коректне; але ви католік і дар Духа Святого вам не відомий а Господь “і вчора і сьогодні і во віки той самий “і як дав Духа у День Пятидесятниці учням своїм так і сьогодні дарує ЙОГО тим хто насправді хоче служити Христу нашему Богу Живому Воскресшему престол якого Небо !На жаль ви не пізнали ні Христа ні Його вчення якщо дозволяєте собі такі порівняння! Що православвя що катоцилізм це релігія створена владою і навязана людям а їх догми осталися язичеськими і про те свідчить поклоніння хрестам мощам образам іконам фігурам обрядам і прочому фетішу що не має нічого спільного з Ученням Христа! Слово Боже відкривається не всім а тільки тим хто вміє приборнати свою пиху як каже Слово Бог вибирав слабких і нерозумних але щирих серцем щоб посрамити сильних та розумних які не можуть позбавитись від свого “Его” і віддати все в руки Господа:” Хто не бере свій хрест і не йде за Мною той не може бути Моїм учнем і послідовником!”Вибачаюсь бо не маю на клавіатурі коми . а це пишу бо поважаю Вас і вашу громадську позицію!З повагою Людмила Райс .

Володимир

текст ні про що

александр

нічого не зрозумів,мабуть тупий,то що брешуть-ясно,а про що?

Ірина

Пане Данило, все частіш байстрюками вкидається теза про козаків-зарізяк, бандитів, волоцюг та зарізяк.
Просю пардону, але з Вас такий історик, як з мене балерина.

Ірина

Все частіше підкидається «аргУмент» – що козаки є неписьменними бандитами, зарізяками, волоцюгами.
Пане Данило, не байстрюкам про те казати. Навіть якщо ті байстрюки пустили своі мутні корені в Украіні.

Вадим

Я так і не зрозумів: в чому полягає думка автора. Тема зовсім не розкрита. Якщо ти маєш на меті зруйнувати якийс, на твою думку, міф, то потрібно якнайретельніше розжувати інформацію для необізнаного обивателя.

Олександр

>> Позаяк неграмотні козаки архівів не вели
ну, це ще ті хлопці, що створили конституцію, що підтримували церкви, бібліотеки та навчальні заклади, ага.

Юрій

Пане Данило, так про, який міф ви говорите? Навели купу фактів і Костя так усе й покинули…

Alex

Якщо козаки бандити, то й пісні та думи, що ними залишені мали би бути відповідними. Щось на кшалт “Мурки”. Але маємо щось інше – таке, що за честь маємо показати всьому світу.

Ігор

Вдумайтесь в слова народної пісні про Галю яку підманули забрали з собою і що то за сосна палала

Олексій

Пане Даниле,
мені трохи дивно читати про “козацький міф”, але я не розумію, що конкретно Ви маєте на увазі.
Я читав Аполлона Скальковського “Історія Нової Січі, або останнього Коша Запорозького” 1841 року.
Книга оповідає багато деталей подій. Там є посилання і на архіви Січі.

У своєму зневажливому ставленні до козаків, Ви мабуть змішали їх із гайдамаками і відкинули усі інститути Гетьманьщини і Запорізького Коша. А дарма.
Я все ж не розумію, про який міф Ви говорите? Мабуть, про зовнішній вигляд “голопузих розбишак”. Це так, козаки такими не були.