Вранці 5 листопада далекого 2005 року пасажирів круїзного лайнера «Seabourn Spirit» розбудив шум пострілів. Корабель проходив за 160 км від узбережжя Сомалі — на лайнер напали пірати. Обсипавши судно кулями, нападники саме пішли на абордаж, коли з лайнера відповіли залпом з акустичної гармати. Спантеличені пірати кинули свою зброю та позатуляли вуха руками, щоб урятуватися від несподіваного неприємного звуку. Так пасажирам та екіпажу вдалося уникнути проблем.

Після цього інциденту американський виробник акустичної зброї потонув у замовленнях від торговельних компаній зі всього світу. Акустична гармата пройшла бойове хрещення і довела свою дієвість.

Комунікація з малими суднами за допомогою LRAD на кораблі ВМФ США

Подальше застосування

Компанія «American Technology Corporation» розробила цю зброю ще 2000 року, проте довелося чекати аж п’ять років, аби вона довела свою спроможність. Винахід отримав назву «LRAD» (Long Range Acoustic Device, тобто «акустичний пристрій дальньої дії»). Спершу він призначався тільки для кораблів: у відкритому морі майже немає перешкод, які відбивали б акустичні хвилі — ми ж не хочемо, щоб гармата стріляла у своїх.

Та згодом гармата вийшла на сушу. Поліціянти й військові, що мали працювати з цією зброєю, отримали спеціальні засоби особистого захисту.

Американці користувалися системою LRAD під час війни в Іраку як засобом стримування, адже солдатам часто доводилось мати справу з розлюченим натовпом. 2007 року для розгону демонстрантів у Тбілісі теж застосували акустичну гармату: її використання дуже спантеличило мітингувальників, а тому зброя виявилася вельми ефективною.

Сьогодні американська поліція використовує такі пристрої для приборкання учасників надміру галасливих вечірок і гулянок, яких інакше вгамувати не вдається…

Поліцейський під час протестів 2009 року в Пітсбурзі, США

Проте LRAD можна використати і для мирних завдань: система може передавати повідомлення на сотні метрів, що дуже важливо, наприклад, у зонах стихійного лиха.

Як це працює?

Перші прототипи розвивали звуковий тиск в 162 дБ на відстані одного метра. Для прикладу, звук пожежної сирени становить лише 80-90 дБ. Зважаючи на те, що больовий поріг людини – 120-130 дБ, така зброя може і руйнувати барабанні перетинки, і пошкоджувати внутрішні органи людини.

Та можна діяти інакше: модулювати звук так, щоб він діяв лише на психіку людини (вона відчує невмотивований страх і кинеться навтьоки). Щоб уберегтися від звуку, оператори установок користуються засобами індивідуального захисту слуху, хоча за межами променю його дія уже значно менша.

Будова пристрою на перший погляд здається нехитрою: замість одного надпотужного випромінювача застосовують велику кількість маленьких, що дозволяє одержати на виході LRAD звуковий промінь гострої спрямованості. Однак ця простота оманлива, бо розробка системи тривала 8 років і коштувала $40 млн.

Зараз на сайті виробника широкий вибір цієї техніки різної потужності та призначення.

Наші дні

Навесні 2018 року в Сполучених Штатах показали прототип нової акустичної гармати. Якщо попередники генерували звук за допомогою перетворювачів із п’єзокераміки (твердий матеріал, що коливається, якщо на нього подати струм), то нова установка використовує для цього плазму.

Тепер зброя не тільки гуде, а ще й сяє. Розробники зазначили, що новий прототип має кращу спрямованість, а дальність його дії становить уже не сотні метрів, а десятки кілометрів. Позаяк це насамперед військова розробка — розповіли про неї досить мало, зате показали відео з випробувань гармати й зазначили, що в майбутньому завдяки плазмі та лазерам зможуть відтворювати людський голос.

З моменту створення й до сьогодні минуло вже майже 20 років, та великого поширення зброя не набула. Досі її застосовують переважно у США. На це вплинула як висока вартість, так і сумнівна безпечність, адже тривале використання викликає в людей вади слуху.

Та з іншого боку, це надає її застосуванню ефекту несподіванки, бо ж звукової атаки, будьмо відвертими, не чекає ніхто, а засобів захисту вух і поготів ніхто не має.

Аспірант катедри акустики «Київського Політехнічного Інституту ім. Ігоря Сікорського». Популяризую науку та українську мову. Веду Telegram-канал «Мовний трибунал».

Коменти