Літературні твори на теми власного походження грамотної, освіченої шляхти (на відміну від російського дворянства, яке навіть мови своєї не мало – її створив Алєксандр Пушкін за півсторіччя після першої окупації 1772 року), яка опинилася на окупованих Московією територіях РП, мали, насамперед, утвердити претензії православної козацької («української») шляхти на дворянський статус. Про уніатську (греко-католицьку) шляхту не йшлося.

Та її частина, яка залишилася після холокосту (старод. гр.: ὁλοκαύστος — «всеспалення»), ініційованого Богданом Хмельницьким, права на існування в межах Російської імперії, як дуже швидко з’ясувалося, не мала. Отже, розібратися із правомірністю претензій руської козацької, православної шляхти для нового режиму було більш ніж важливо. Насамперед тому, що, згідно із російськими законами, внутрішнє самоуправління в російських губерніях належало виключно місцевим дворянам-землевласникам.

Право наслідування земельної власності вимагало документального підтвердження. Треба було точно знати, хто є законним власником, хто може законно претендувати на спадкоємство в разі смерті цього власника, брати участь у дворянських зібраннях, користуватися іншими правами та пов’язаними з ними привілеями. Наприклад, правом особисто звертатися до Імператора.

Після третього етапу окупації РП та остаточної ліквідації нашої держави (тобто після 1795 р.), окупанти почали підвищувати формальні вимоги до здобувачів дворянського статусу. Це стало причиною наростання невдоволення в шляхетському середовищі: відсутність дворянського статусу закривала шлях до цивільної або військової кар’єри, до освіти, радикально понижувала соціальний статус (про феномен тогочасного downshifting’у я розповідав раніше). А це, навіть для найубогішого шляхтича, було справою немислимою.

Зацініть різницю на прикладі дрес-кодів…

Селюк (пол.: Chłop). Картинка звідси

Шляхта (пол.: szlachta). А це — звідси

Далі буде.

Данило.

Історик, телеведучий, заслужений журналіст України, доктор історичних наук. Веду авторський телеграм-канал.

Коменти

Віталій

Не можу я цю історію читати. Надто складно і заплутано видається воно мені. Може, через намаганння подавати матеріал коротко ви занадто сильно насичуєте квадратний метр тексту?