Компанія з Великої Британії презентувала роботизовану систему Versius для проведення хірургічних операцій. Інженери кажуть, що вона економічно вигідніша, більш маневрена та має ширший спектр можливостей у порівнянні з наявним аналогом — da Vinci.

Останню систему наразі використовують у 70 лікарнях Об’єднаного Королівства. Щодо Versius, то оперувати пацієнтів вона почне наступного року.

Робот має кілька «рук», які легко налаштувати.

Це означає, що у лікарні він завжди буде при ділі, а отже, швидко окупиться.

Розповідає Люк Харес, співзасновник компанії-розробника CMR Surgical.

Versius має гнучкі суглоби, наче у людини, якими керує хірург за допомогою джойстиків та екрана. Що важливо, робот застосовує лапароскопічний метод хірургії. Це коли операції на внутрішніх органах роблять через маленькі розрізи. В результаті пацієнт відчуває менше болю та й рани швидше загоюються.

Треба принаймні 80 годин, аби хірург навчився робити лапароскопічні операції. Деякі взагалі вважають, що це неможливо. З іншого боку, з Versius знадобиться лише 30 хвилин, щоб призвичаїтися проводити хірургічне втручання у такий спосіб.

Зауважує Марк Слек, хірург з Единбургу та компаньйон Люка.

Очікується, що офіційну ліцензію Versius отримає вже за кілька місяців.

Водночас da Vinci перебуває в операційних більшості лікарень світу з 2001 року. Наразі існує понад 4,5 тис. таких систем. Здебільшого їх використовують в хірургії передміхурової залози, сечового міхура і в гінекології.

Та час ключових патентів творців da Vinci сплив. Тому й активізувалися інші компанії. Наприклад, Google співпрацює з Johnson & Johnson і виробником медичного обладнання Verb Surgical. Мета — під’єднати роботів до інтернету і зробити так, щоб вони мали можливість вчитися одне в одного.

Повноцінний запуск системи заплановано на 2020 рік.

Компанія Medtronic також працює над роботом-хірургом, презентація якого має відбутися вже наступного року.

Закінчив журфак у славному місті Запоріжжя. Сім років працював за фахом у місцевих газетах. 2013 року переїхав до не менш славетного міста Лева. Але це була не єдина зміна у житті – з того часу Інтернет став мені і за редакцію, і за газетні шпальти

Коменти