Ідея-фікс майже кожної людини — залишити щось після себе. Зазвичай цим «чимось» є діти. Та у науковців більше амбіцій і можливостей, ніж у звичайних людей. Завдяки цьому маємо наступну новину — австралійські учені створили годинник, який працюватиме протягом 40 млн років.

А збирали пристрій 20 років світлі голови з Інституту фотоніки та розширеного зондування (IPAS), розташованого в Аделаїді, разом із Cryoclock.

Наукова назва приладу — осцилятор кріогенних сапфірів або Sapphire Clock.

Взагалі у фізиці осцилятор (від лат. oscillo — «гойдаюся») — це система, яка здійснює коливання, тобто показники якої періодично повторюються у часі. Механізм відіграє важливу роль у теорії твердого тіла, електромагнітних випромінювань, коливальних спектрів молекул.

Так от, австралійський «годинник» зроблено з 1200-каратного сапфіра, який охолоджують до -267°С, що на кілька градусів вище абсолютного нуля (-273°С). Цокає він 10 млрд разів на секунду.

Точність часу — важливий аспект роботи систем електроніки, які ми використовуємо щодня, наприклад, тієї ж GPS. Проте головне завдання Sapphire Clock — підвищити чутливість JORN. Це система раннього попередження оборони Австралії, що фіксує загрози у повітрі та на морі.

Чутливість до виявлення об’єктів на великих відстанях залежить від чистоти опорних тактових частот. Наш Sapphire Clock дозволить JORN генерувати сигнали, які у 1000 разів чистіші за всі наявні. У довгостроковій перспективі ми бачимо й інше застосування цієї технології — у радарах для цивільної авіації, у квантових комп’ютерах або у 5G-мережах

— каже Андре Луітен, директор IPAS.

Закінчив журфак у славному місті Запоріжжя. Сім років працював за фахом у місцевих газетах. 2013 року переїхав до не менш славетного міста Лева. Але це була не єдина зміна у житті – з того часу Інтернет став мені і за редакцію, і за газетні шпальти

Коменти