Протягом десятиліть лікарі та уряди намагаються відучити курців від їхньої звички. Це складно, бо нікотин викликає залежність, подібну до героїнової чи кокаїнової.
Є багато методів, аби кинути курити. Люди пробують інгалятори, жуйки, таблетки, патчі тощо. Усі ці засоби можуть допомогти, але не можуть зімітувати фізичні та соціальні ритуали, що супроводжують паління. Це й заважає курцям кинути палити — пояснює The Economist.
Десять років тому з’явилась електронна сигарета
У ній використовується електричний заряд для випаровування дози нікотину (часто з додаванням ароматичних хімікалій). Ці сигарети стали дуже популярними, особливо в США, Великобританії та Японії.
Експерти швидко вирішили, що це набагато краще за звичайне куріння. Однак не все так добре — винахід новий, тому бракує досліджень щодо наслідків вейпінгу, який, до того ж, став дуже популярним серед підлітків.
Основні інгредієнти диму, пропіленгліколь та гліцерин, — вважаються нешкідливими при вдиханні. В парі виявлено канцерогени (хоча й небагато), але лікарів також турбує наявність металевих частинок з нагрівального елемента пристрою, таких як нікель та кадмій.
Дослідження показали, що пара може містити високий рівень однозначно неприємних хімічних речовин, таких як формальдегід, ацетальдегід та акролеїн, утворених з інших інгредієнтів під впливом високих температур. Вона також містить вільні радикали, високо окислювальні речовини, які можуть пошкодити тканину або ДНК і які, ймовірно, входять до складу ароматизаторів. Є й інші тривожні результати досліджень.
Наслідки для дітей
Куріння у підлітковому віці пов’язане з тривалими когнітивними та поведінковими відхиленнями, зокрема порушеннями пам’яті та уваги. Тести на тваринах свідчать, що вплив нікотину хоча б частково може пояснити цей ефект. Можливі наслідки популярності вейпінгу серед молоді викликають занепокоєння науковців.
У Британії близько третини курців кажуть, що вони не намагалися вейпити, бо стурбовані своєю безпекою та залежністю.
Хай там як, а на сьогодні електронна сигарета виглядає корисною новацією в галузі громадського здоров’я.