Що спільного у виделки, зробленої з картоплі, водоочисного робота, робота-маячка та штучного мурашника? Всі ці проекти пройшли до фіналу конкурсу Джеймса Дайсона, мета якого — пошук нових рішень сучасних проблем у міських умовах.

Серед інноваційних проектів, що потрапили у двадцятку найкращих — набір ножів та виделок з пластикозамінника на основі особливого виду крохмалю та води. Автор технології — Понтус Торнквіст, студент з Лундського університету (Швеція).

У Світовому океані дрейфує близько 8 млн т пластику, і харчова промисловість є одним з основних джерел таких відходів. Саме тому треба переходити на інші матеріали, які швидше зникатимуть, не залишаючи слідів. Наприклад, презентований Понтусом набір розкладеться у ґрунті за два місяці. Окрім столових приладів, з нього можна робити стакани та трубочки.

Хінан Ху, Ювей Шень та Хє Вонг з Північно-Західного політехнічного університету в Сіані презентували робота Orca, який здатен очистити озеро у сім разів швидше за людину.

Їхній колега Ю Ву з Массачусетського технологічного інституту потрапив до фіналу із роботом-маячком, який визначає щілини у трубопроводі, бо саме через них ми втрачаємо 20% чистої води. За допомогою сенсорів пристрій під назвою Lighthouse вимірює тиск на різних ділянках. Ідентифікувавши місце витоку, він відмічає його на мапі.

За словами винахідника, китайське місто, у якому він зростав, мало заощаджувати, тому раз на тиждень громадяни обходилися без живлення, наступної доби — без води. Унаслідок цей досвід став основою для його роботи.

Ще один цікавий проект — штучний мурашник Azcatl, запропонований Карлою Росалес Гарсією та Маріанною Сервантес Масіас з Національного автономного університету Мексики. Людству потрібні нові джерела їстівних білків, і вони є у мурахах. Мурашник, що складається з блоків, надрукованих на 3D-принтері, допоможе комахам швидше створити колонію, а людям — обережно зібрати врожай, коли прийде час.

Штучний мурашник

Треба зауважити, що загалом у Мексиці готують та їдять яйця мурах.

Фіналіста конкурсу визначать у листопаді. Він отримає 37,8 тис. $ на реалізацію своєї ідеї. За друге місце дають 6,4 тис. $. Стільки ж отримує університет, який представляє переможець.

Закінчив журфак у славному місті Запоріжжя. Сім років працював за фахом у місцевих газетах. 2013 року переїхав до не менш славетного міста Лева. Але це була не єдина зміна у житті – з того часу Інтернет став мені і за редакцію, і за газетні шпальти

Коменти