У той час, як інші тварини можуть лише приблизно оцінити кількість предметів, слони мають числове уявлення кількості так само, як люди — такі результати нещодавнього японського експерименту.

Це перше дослідження з доказами того, що тварини окрім людей мають когнітивні характеристики, схожі на людську лічбу.

Так пише команда на чолі з Наоко ІрІ, експертом з чисельних досліджень «Університету перспективних досліджень» в Японії.

Попри те, що для тесту обрали трьох слонів, лише одному з них: 14-літній самці на ім’я Авхай, вдалося виконати завдання дослідників.

На кожному етапі дослідження Авхай показували дві картинки з певною кількістю фруктів од нуля до десяти — вона ж мусила обрати ту, де їх більше. За кожну правильну відповідь їй давали поласувати справжніми фруктами.

Щоб Авхай не обирала просто найбільше зображення, розмір картинок мінявся, а її господар стояв за три метри від панелі, аби навіть невимушено не міг підказати правильну відповідь.

Слон стоїть коло панелі й проходить тест

Слониха Авхай проходить тест за сенсорною панеллю.

Зрештою, Авхай мала 271 спробу, з яких 181 успішна — це близько 67% правильних відповідей, що не схоже на просте вгадування.

Наразі Авхай має найкращі математичні здібності серед усіх інших тварин.

Її не збентежили ні відстань між плодами, ні розміри самих плодів, ні їхня кількість або ж навіть відношення між зображеннями. Єдине, що вона думала довше, якщо відстань між фруктами зменшити.

Картинки з певною кількістю різних фруктів до десяти. На картинках присутні кавуни, яблука та банани.

Приклади картинок, що показували слонисі.

Здається, що азійський слон єдиний, окрім людини, здатен судити про відносну кількість. Навіть його африканські побратими такого не можуть. Ірі каже, що це через те, що азійські та африканські слони розійшлися 7.6 млн років тому. За такий серйозний проміжок часу вони могли піти своїми шляхами розвитку й набути різних здібностей.

Та все ж одного прикладу замало, щоб судити про всі види. Потрібно більше досліджень, але й це відкриття вже приголомшує. Автори заохочують проводити такі тести з іншими тваринами — а раптом знайдеться ще кращий математик.

Аспірант катедри акустики «Київського Політехнічного Інституту ім. Ігоря Сікорського». Популяризую науку та українську мову. Веду Telegram-канал «Мовний трибунал».

Коменти