В Альпійських горах на висоті 1600 м лежить невеличке містечко під назвою Цермат. Сьогодні це один із найдорожчих та найпопулярніших курортів Швейцарії.

До нього важко дістатися, проте мільйонери зі всього світу полюбляють відпочивати саме там хоча б раз на рік. Чому? Альпійські гори, лижні курорти, неймовірне повітря. А ще там сила-силенна магазинів неймовірно дорогих швейцарських годинників. Але спочатку було не так…

Як з’явився Rolex

Початок XVI століття. Європа потерпає від релігійних міжусобиць. Протестантські булли руйнують доктрини тогочасної римо-католицької церкви. Мартіна Лютера змінює видатний богослов Жан Кальвін, послідовники якого нині знані, як кальвіністи.

Кальвін народився в затишній Женеві. Жителям міста, яке окремі історики називають протестантською республікою, заборонялося носити коштовності та розкішно вдягатися через певні аскетичні правила. Утім, людське бажання виставити напоказ свої багатства і статус знайшло втілення у кишенькових годинниках.

Попит породив пропозицію, і до Швейцарії почали з’їжджатися найкращі майстри зі всієї Європи. Тож на початку XVI століття кількасот відомих годинникових майстрів базувалися саме в Швейцарії. Комунікація між майстрами стрімко переросла у створення власної гільдії годинникарів. Всередині гільдії була шалена конкуренція, бо кожен майстер мав свої секрети й ретельно їх приховував.

Унікальність швейцарського годинникарства XVI ст. в тому, що кожен окремий годинниковий механізм був єдиним і неповторним. Двох однакових годинників просто не існувало.

Перший годинниковий завод у Женеві відкрився 1804 року. Згодом годинникарі почали перевозити свої родини до різних містечок Швейцарії, і протягом майже 200 років Швейцарія була світовим лідером годинникової справи.

Внутрішній ринок почав перенасичуватися, годинники йшли на експорт, прославивши Швейцарію, як країну найкращих хронографів світу. Звичайно, нині ми маємо і японські, і німецькі механізми, не гірші за швейцарські, але як тоді, так і зараз, клеймо Swiss Made на своєму корпусі прагнуть поставити всі виробники.

Спіраль Parachrom від Rolex, що забезпечує роботу механічного годинника

Типи годинників

Загалом, наручні годинники можна розділити на дві категорії: механічні та кварцові. У механічних годинниках роль двигуна відіграє особливо тонка спіральна пружина, виготовлена зі спеціальної сталі. Вона відповідає за рух стрілок та шестерень, а вбудований регулятор швидкості контролює рух цих маленьких механізмів.

Коли ви заводите коронку механічного годинника, ця пружинка створює енергію, потрібну для роботи годинника. У механічних годинниках електрики немає, то ж вони не бояться води. Втім, на них сильно впливає погода, температура і ваші рухи.

Водночас кварцевий механізм простіший у виробництві, дешевший і не менш точний. В його основі лежить кварцевий двигун, який видає імпульси до меншого двигуна, що й обертає годинникові стрілки. Деталей у кварцовому годиннику набагато менше, тому механізм вважається надійнішим. Його не треба заводити щокілька днів, а вбудована батарейка служить понад десять років.

Зроблено в Швейцарії

Гравіювання Swiss Made має окрему історію. Для дозволу на це маркування за швейцарським законодавством потрібно мати не менше 60% швейцарських елементів. Багато виробників користуються цим, встановлюючи інші 40% компонентів гіршої якості. Всупереч таким махінаціям компанія H. Moser & Cie повністю відмовилася від клейма Swiss Made на своїх виробах, хоча вони на 100% швейцарські.

Аналог швейцарського клейма, німецьке Glashütte гарантує, що мінімум половину механізмів годинника вироблено в Німеччині.

Rolex

Коли йде мова про швейцарські годинники, перше, що спадає на думку  Rolex. Так, вони відомі на весь світ. Так, вони дуже дорогі. Так, їхня якість і автентика цілком відповідають вартості.

Rolex скромно заявляють, що виробляють дуже надійні годинники найвищої якості.

Ганс Вільсдорф, засновник концерну і власник лондонської реєстрації, був підприємливим і завзятим. Завдяки реєстрації він намагався уникнути шалених податків на імпорт швейцарських годинників. Історія назви майбутнього титана годинникарства трохи чудернацька — Вільсдорф поєднав слово royal (тоді у Великобританії воно було популярним) зі словом lex (саме це йому чулося, коли він заводив механізм).

Марку було засновано 1905 року. Вже 1914-го Британська астрономічна спільнота видала годинникам від Rolex клас точності «А», який мали лише надточні військові хронографи.

Перший Rolex Oyster, 1926 рік

Податки на імпорт після Першої світової злетіли до небес, і підприємливий Вільсдорф переїжджає до Швейцарії. Всесвітню рекламу Rolex отримав завдяки своїй першій інновації  водо- та пилонепроникним наручним годинникам. Ця модель мала обтічну форму, що нагадувала устрицю. Її так і назвали  Oyster.

Найкраща реклама годинників

1927 року британка Мерседес Гляйтце перепливла Ла-Манш за 15 хвилин і 15 секунд. На руці в неї був революційний Rolex Oyster. Під час свого запливу Гляйтце кілька тисяч разів змахнула рукою, дарма витративши енергію. Саме тоді Rolex отримав найбільшу PR-кампанію усіх часів, але Вільсдорф лише сидів і розмірковував: Чи можна якось використати цю енергію?

Мерседес Гляйтце перепливла Ла-Манш, 1927 рік

Чотири роки знадобилося, аби винайти механізм наручного годинника, що заводиться автоматично, від змахів руки. Його назвали Perpetual, і сьогодні він застосовується майже в усіх годинниках. Згодом інновації потекли рікою —  класичний Oyster отримав модифікації календаря (Day-Just), календаря-дати/дня тижня (Day-Date) та хронографа (Daytona).

Успішний перетин Ла-Маншу — не єдина вдала PR-кампанія Rolex. 1933 року британські дослідники, що пролетіли над Еверестом, мали на руці старий добрий Oyster. За 20 років троє альпіністів підкорили Еверест з тією ж моделлю. Далі була низка успішних випробувань в автоперегонах, авіації та експедиціях.

1935-го року один із найкращих гонщиків світу, Сер Малкольм Кемпбел, встановив світовий рекорд швидкості — 484 км/год. Здогадайтеся, що було в нього на зап’ясті. 

Наразі я користуюсь годинником від Rolex, він чудово підходить мені в цих непростих умовах.

Лист Кемпбела до компанії Rolex, 1935 рік

Але одним з найкращих періодів Rolex вважаються 1950-ті роки. Тоді розробили годинник для професійних альпіністів, парапланеристів та дайверів, що виконували глибоководні занурення. Він отримав назву Oyster Perpetual Explorer. Його випустили на честь славетного підкорення Евересту 1953 року. Того ж року Rolex випустив Submariner, що працює на глибині 100 метрів (згодом цей показник зріс).

Перший Rolex Submariner, 1953 рік

На початку другої половини ХХ століття суттєво розширилася географія польотів, європейці та американці отримали змогу частіше літати до інших континентів. У людей з’явилася потреба знати точний час в різних точках планети. Спеціально для пілотів міжконтинентальних авіаліній Rolex розробив легендарний GMT-Master, який дуже полюбився сучасним хіп-хоп зіркам та наркобаронам. 

1956 року з’явився Rolex Day-Date — перший у світі годинник, що показував повну назву дня тижня.

1950-ті роки стали новою ерою не тільки для годинникарства, але й для ядерної енергетики. Надійність і точність наручного годинника може погіршуватися вже при напрузі магнітного поля у 50 гаус (на сьогодні це 0,01 тесла). У процесі досліджень науковцям доводиться працювати зі ще більшою напругою. Rolex вже поспішав на допомогу.

ЦЕРН, або Європейська асоціація з ядерних досліджень є одним з найкращих інститутів із дослідження та просування ядерної енергетики. Саме тамтешня лабораторія має найпотужніший прискорювач елементарних частин. 1956 року ЦЕРН стала однією з перших наукових організацій, які експериментально підтвердили, що годинник Rolex Milgauss здатен протистояти дії електромагнітних полів з електромагнітною індукцією до 1000 гаус. Це стало можливим завдяки внутрішньому захисному екрану, виготовленому зі спеціальних феромагнітних сплавів.

Батискаф «Трієст», 1960 рік

1953 року експериментальний батискаф «Трієст» досяг великої на ті часи глибини — 3150 метрів. На подальші дослідження грошей бракувало, тому батискаф викупили ВМС США.

1960 року «Трієст» здійснив своє перше занурення до Маріанської западини — найглибшої відомої точки Світового океану, діставшись глибини 10916 метрів. Батискаф лишився цілим та неушкодженим, як і Rolex Deep Sea Special, прикріплений до його оболонки. 

Сучасний вигляд Rolex Deep Sea Special

Завдяки цьому Rolex зажив неабиякої слави серед моряків, мариністів та дайверів. Швейцарці почали співпрацювати з багатьма дослідницькими компаніями, і вже 1967 року світ побачив Sea-Dweller. Він безпомилково працював на глибині 600 метрів, а професійним водолазам міг навіть врятувати життя: у корпус годинника було вмонтовано гелієвий клапан, що дозволяв регулювати тиск у корпусі під час декомпресії аквалангіста в барокамері. Сучасний Sea-Dweller у сталевому корпусі витримує тиск, що дорівнює трьом тоннам води.

Rolex і зараз лишаються найкращими швейцарськими годинниками. Придбати їх іноді важче за Tesla — черга на сталеві моделі сягає кількох років.

Коменти