Поки ви це читаєте, 33-літній американець Колін О’Брейді дереться крізь собачий холод, щоб стати першою в світі людиною, що самотужки та без зайвої допомоги перетне Антарктиду й підкорить Південний полюс.

Наш герой розпочав подорож біля гори Маркгем, що є одним із найвищих піків континенту висотою в 4,3 км. Звідти він досягне Південного полюсу, що на висоті 2,8 км. Це вже буде половина його шляху. Такий спуск та підйом здається неважким, але він ще й тягне санки зі 180 кг багажу, тому це відчутно.

Весь маршрут займає близько 1600 км, що його чоловік хоче пройти за 70 днів, а отже, муситиме щодня долати близько 22 км.

Карта Антарктиди з маршрутом О'Брейді

Приблизний маршрут О’Брейді (старт внизу, фініш вгорі)

Мандрівник економив на кожному грамі багажу, який клав у свої сани, тому несе майже 100 кг їжі й тільки одну пару спіднього — ліпше вже бути смердючим, аніж вмерти від голоду.

До цього він ще взяв лижі, намет, GPS-трекер, кілька камер, запасний телефон і зарядне на сонячних батареях. Зараз там арктичне літо, а тому сонце світить цілодобово — з цієї ж причини доводиться спати у масці. Та все ж попри постійне сонце температура там тримається на рівні -28°C.

Спорядження Коліна. Інстаграм

У такі люті морози тіло виробляє не білий жир, а коричневий. Він краще зберігає тепло, однак пришвидшує обмін речовин. Тому Брейді мусить щодня споживати близько 8 тис. кілокалорій, аби стало сил 10-12 годин тягти санки. Щоб надавати організму стільки енергії, чоловік набрав батончиків, які спеціально для нього розробив спонсор — вони їх так називали: «Батончик Коліна» (Colin Bar). Брейді їсть по чотири таких щодня — це дає близько 5 тис. кілокалорій. Решту добирає зі зневоднених страв, призначених для космонавтів. Він заливає їх окропом та їсть на сніданок і вечерю.  

Вся ця їжа, яку я взяв, геть неапетина, та, на жаль, свіжі продукти занадто важкі.

Коментує свій раціон Брейді

Після підкорення Південного полюсу чоловік сподівається прискоритись, бо вже спалить частину палива та з’їсть половину харчів. Але він і без того досить швидкий: 2016-го року О’Брейді встановив світовий рекорд, підкоривши найвищі піки семи континентів за 132 дні, не раз брав участь у тріатлоні на Північному та Південному полюсах, а нещодавно за 30 днів пробіг 644 км з санками у Ґренландії.

В Антарктиді, найсухішому і найхолоднішому континенті, це буде його найповільніша мандрівка. Спробуй бігти, якщо позаду тебе 200-кілограмові сани, ще й 30-градусний мороз.

Перетин крижаного материка без сторонньої допомоги — досі відкритий виклик. Але торік авантюрист Майк Горн провів 57-денний похід з півночі на південь континенту за допомогою кайту. Того ж року 40-літній англієць Бен Сондерс намагався самотужки перетнути Антарктиду, але через 52 дні в нього скінчились харчі, тому він був змушений завершити свій квест.

До Сондерса 55-річний Генрі Ворслі проїхав понад 1300 км. Він схуд на 20 кг і втратив кінчик пальця, перш ніж викликав екстрену допомогу. На жаль, чоловік помер від бактерійної інфекції в лікарні Пунта-Аренас, що в Чилі, — в тому ж місті спинявся О’Брейді перед початком мандрівки. 

Чоловік посеред самого снігу тягне санки з вантажем у 180 кг.

Тренування перед Антарктичним походом. Ґренландія

Хай шанси й примарні, та О’Брейді не єдиний намагається провести сольну мандрівку через Антарктиду. Майже водночас із ним 49-річний британець Луїс Рад має стартувати з протилежного берега, тож їхні шляхи можуть навіть перетнутися.

Готування до походу уже було дуже виснажливе. Окрім тіла чоловік готував і свій розум, а тому регулярно проводив по 10 днів у повній тиші — ніякого читання, письма і зорового контакту з ким-небудь. Звісно проти Антарктиди це ніщо, та герой сподівається, що воно йому допоможе. 

Телефонні дзвінки в Антарктиді дуже дорогі, а тому дзвонити додому чоловік не збирається. О’Брейді жартує: після походу він буде таким смердючим, що не певен, чи захоче дружина Дженна його обійняти.

Мій похід є свідченням величі людського духу. У кожному з нас є незадіяний величезний потенціал, і ми можемо досягати дійсно неймовірних речей.

Стверджує О’Брейді

Проте зазначає, що навіть сила й рішучість має свої межі. Ризик величезний, і він підготувався не до смерті, а до того, що в таких умовах думки та погляди на життя сильно міняються.

На момент написання статті уже минув тиждень походу. Чоловік щодня викладає твіти й світлини в інстаграмі. Пише, що тримає компас прив’язаним до грудей, щоб завжди бачити, чи йде в правильному напрямку, і не випускати з рук лижні палиці.

Детальнішу інформацію про похід Коліна О’Брейді можна дізнатися на його власному сайті. Там же можна спостерігати за його GPS-трекером в режимі реального часу.

Аспірант катедри акустики «Київського Політехнічного Інституту ім. Ігоря Сікорського». Популяризую науку та українську мову. Веду Telegram-канал «Мовний трибунал».

Коменти