Першою головною перешкодою зростанню ВВП країни є величезне боргове навантаження, яке становить 27% від нашого бюджету (дані Мінфіну).
З низки об’єктивних причин цей кошторис більше схожий на спробу звести кінці з кінцями, аніж на початок важливих змін у формуванні бюджетної політики.

Важливість бюджетних витрат для економіки добре демонструють приклади японської кризи 90-тих років та кризи у США 2008 року — тоді саме державні проекти стали головними рушійними чинниками підтримки економіки і зростання ВВП.

Японія оновлювала інфраструктуру, щоб стимулювати економіку, а США викуповували кредитні пакети фінансових установ, щоб зменшити їхній борговий тягар і заохотити їх до інвестицій.

Ще одним прикладом, вже у нашій ваговій категорії, є досвід Сінгапуру та Кореї, які в середині ХХ сторіччя будували свою бюджетну політику на потребі бути головним інвестором, доки відсутній національний інвестор.

Другою перепоною зростанню ВВП є ціла низка факторів, зокрема, величезна кількість чинуш, які виступають не консультантами бізнесу, а його рейдерами, відсутність промислової політики та ефективних державних фондів, які б стимулювали бізнес.

Врешті-решт, цей занепад призвів до того, що вся наша експортна індустрія стала сировинною. Це добре видно з експорту до ЄС:

Джерело: Укрстат

Саме тому наше зростання й буксує в межах 2-4% відсотків. А для його прискорення потрібна зовсім інша структура експорту та інший підхід до бюджетних витрат.
Зокрема, слід збільшувати експорт промислових товарів, а це неможливо без залучення спеціальних державних фондів, які мають працювати на засадах ефективності, а не порожніх слів.

Головну роль у просуванні наших товарів мають взяти на себе державні установи, за прикладом Міністерства торгівлі Японії, Сінгапуру чи Тайваню, що не лише консультують експортерів, але й допомагають їм освоювати нові ринки.

Третьою вагомою причиною є війна, яка щороку зменшує кількість зацікавлених потенційних інвесторів та збільшує відтік кваліфікованої робочої сили. І, якщо інвесторів ще можна привабити, то зменшення кількості робітників тягне за собою фундаментальні негативні зміни в економіці, що, зі свого боку, знижує наші шанси на швидке зростання ВВП.

Вечорами замість перегляду ютубчику віддаю перевагу економічній літературі та цікавим статтям, де я шукаю відповідь, що буде з нами завтра.

Підтримайте Токар
50 грн.

10% середньостатистичної статті,
або ж пів дня роботи нашого сервера

Підтримати
Ось вона, нагода стати причетним до розвитку незалежних медіа!
Коменти
Віктор

Звідки брати гроші на великі державні проекти? Надрукувати? Багато слів про державну підтримку, але приклад постійно зростаючої IT сфери в Україні вказує, що нехай би держава просто не заважала – меньше регулювань, дотацій, менші податки (ПнВК), дієвий захист прав власності та простіші правила ведення бізнесу – і не треба друкувати гроші і робити особливі економічні зони (які зазвичай є годівничками для своїх).