2001 рік став для Португалії вирішальним. Кінець XX століття країна зустріла поміж світових лідерів за кількістю ВІЛ-інфікованих голкових наркоманів. Тут реєстрували 2000 нових інфікувань щороку при населенні 10 млн осіб. Майже 1% мешканців мали залежність від героїну, а країна була серед антилідерів ЄС за смертями від СНІДу та злочинами, пов’язаними з наркотиками.
З чого все почалося?
25 квітня 1974 року в Португалії відбулася Революція гвоздик, що призвело до зміни режиму. Встановлення ліберально-демократичного режиму перетворило Лісабон на наркотичну столицю Європи. Португалію накрила хвиля наркоманії.
До декриміналізації політика держави щодо наркозалежних була досить жорсткою, але це зовсім не розв’язувало проблеми. Врешті-решт уряд зважився на радикальну реформу. Наркотики декриміналізували, а залежних стали поступово повертати до суспільства через програми реабілітації.

2001 року Португалія стала першою країною у світі, що декриміналізувала використання всіх наркотиків та почала лікувати наркоманів як хворих людей, а не злочинців
Що пропонує держава?
Політика Португалії ґрунтується на трьох головних принципах:
- не буває слабких або сильних наркотиків, буває тільки здорове і нездорове ставлення до наркотиків;
- за хворобливим потягом до наркотиків часто стоять неблагополучні стосунки з близькими, з довколишнім світом і з самими собою;
- викорінення всіх наркотиків неможливе.
Декриміналізація передбачає зняття кримінальної відповідальності за зберігання будь-якої забороненої наркотичної речовини, за умови, що ви маєте не більше десятиденної кількості доз на одну особу.
Якщо ж ця кількість вища, то людину відправляють на комісію. Це робить поліція, котра фіксує дані порушника, а потім передає їх до відділу комісій, де й починається адміністративний процес.
У складі комісії — соціальний працівник, психолог та адвокат.
Комісія розглядає справу та ухвалює остаточне рішення. На основі справи визначають такі запобіжні заходи:
- штраф у розмірі від 25 євро до мінімальної зарплати;
- заборона обіймати посади, що передбачають відповідальність за чуже життя;
- заборона на відвідування нічних клубів;
- обмеження виїзду за кордон;
- заборона на носіння зброї;
- конфіскація всіх запасів наркотиків;
- позбавлення державної допомоги.
Важливо розуміти, що мета роботи комісії — не покарати, а зробити все можливе, щоб позбавити наркозалежного його хвороби, або хоча б забезпечити спокійне життя іншим.
Також по всій Португалії працюють десятки державних центрів із надання допомоги наркозалежним, детоксикації та психологічної реабілітації. З 1977 року функціонують центри замісної терапії. Три регіональні програми відновлення допомагають колишнім наркоманам регулярними тренінгами, пошуком роботи і житла.
Більшість португальських аптек дозволяють безкоштовно обміняти використані шприци на комплект нових, та видають набір із декількох шприців, презервативів, вати зі спиртом і брошури про реабілітацію.
Яку кількість наркотиків можна мати?
- Канабіс: 25 г
- Гашиш: 5 г
- ЛСД: 500 мкг
- МДМА: 1 г
- Кокаїн: 2 г
- Амфетамін: 1 г
- Героїн: 1 г
Чи відбулися істотні зміни?
Статистика демонструє, що рівень смертності від наркотиків у Португалії становить три людини на мільйон жителів, тобто близько 30 осіб на рік. Це найнижчий показник в Євросоюзі (середній — 17,3).
Загальна кількість героїнових наркоманів у країні скоротилася за 17 років учетверо — з 100 тисяч до 25 тисяч осіб.

Летальні випадки від наркотиків серед людей 15-64 років (на 1 млн населення).
П’ятого липня 2018 року міністр охорони здоров’я Португалії Adalberto Campos Fernandes оголосив, що Португалія досягла двох із трьох цільових орієнтирів щодо ВІЛ, встановлених Об’єднаною програмою ООН із ВІЛ / СНІДу (ЮНЕЙДС).
Португалія стала однією з перших країн в Європейському регіоні ВООЗ, що наблизилася до мети — ліквідації СНІДу до 2030 року
— говорить Masoud Dara — координатор з інфекційних хвороб ЄРБ ВООЗ.
У підсумку
Така прогресивна для свого часу реформа, попри великі ризики та скептичне ставлення з боку населення, змогла покращити ситуацію в країні.
Сьогодні жодна місцева політична сила не закликає до повернення політики криміналізації наркотиків, а Португалія демонструє серйозні успіхи у ліквідації СНІДу та зменшенні кількості наркозалежних.
Не сваріться аж так дуже, ще редактор цього тексту не читав )
Українською мовою посади обіймають, гроші позичають, а займається стріха на сільраді.