Людина може розщепити атом, колонізувати Марс та врешті-решт розгадати всі загадки Всесвіту, але єдине, що їй непідвладне — це корупція. Борці з нею немов приречені на поразку. Єдина надія — непідкупний та незаангажований професіонал своєї справи. Так, штучний інтелект! І він уже вийшов на полювання. З 2012 року програма Zero Trust «хапала» за руку китайських чиновників. Та нещодавно її відсторонили від виконання обов’язків. Надто ефективною вона була, припускають китайські ЗМІ.

За інформацією South China Morning Post, Zero Trust — експериментальний інструмент на базі ШІ — працював у 30 округах КНР. Це 1% від адміністративного розподілу країни. Також зазначається, що програма охоплювала доволі бідні та ізольовані райони, далекі від епіцентру політичного життя Китаю.

Що не завадило Zero Trust у період з 2012 року до наших днів упіймати 8,7 тис. держслужбовців на розтратах, зловживанні владою та державними коштами, а також на кумівстві.

Станом на 2016 рік держапарат Китаю налічував 50 млн осіб. Хоча, на думку аналітиків, насправді їх 64 млн.

Система Zero Trust була розроблена Академією наук Китаю спільно з Управлінням внутрішнього контролю Компартії Китаю для моніторингу та оцінки дій держслужбовців. Для цього ШІ отримав доступ до більш ніж 150 захищених баз даних центральних і місцевих органів влади. Дослідники також вважають, що він міг навіть отримати знімки зі супутника, щоб з’ясувати, чи справді дорогу зробили за бюджетні кошти, чи ті осіли в кишені чиновника.

За словами людей, що брали участь у розробці Zero Trust, такий масив інформації дозволяв складати багаторівневі карти соціальних стосунків чиновників, їхніх родин та друзів. Це було особливо корисно для виявлення підозрілих передач власності, будівництва інфраструктури, придбання землі та знесення будинків.

Однак система мала суттєвий недолік, через який її майже повністю прикрили.

ШІ вказує на корумпованого чиновника, але не дуже добре позначає ланцюжок, що привів його до такого висновку. Хоча здебільшого ці висновки правильні, потрібна людина, що самотужки буде проходити цей шлях.

Дослідник, що воліє лишатися неназваним

Система може миттєво виявити нетипове зростання заощаджень в банку або зафіксувати придбання нового авто. Та є певний допустимий рівень, після якого ШІ маркує підозрюваного як «корупціонера».

На цьому етапі, як стверджує анонімне джерело, безпосередній керівник «блудного» чиновника отримував відповідний сигнал, після чого зазвичай робив попередження підлеглому, а також допомагав зійти з хибного шляху.

Ба більше, з 8,7 тис. чиновників лічені особи опинилися за ґратами.

Більшість залишилася на своєму місці, відбувшись попередженням або незначним покаранням.

Чжан І, чиновник Комісії з перевірки дисципліни Комуністичної партії Китаю у Нінсяні, провінція Хунань, сказав, що його агентство одне з небагатьох, яке все ще використовує цю систему.

Це нелегко… Ми відчуваємо величезний тиск.

Він зазначив, що основна мета програми — не покарати чиновників, а «врятувати їх» на «ранній стадії корупції».

Також система все ще працює в Сюйшуй, але її доля залишається невизначеною. Деякі офіційні особи взяли під сумнів право машини на доступ до конфіденційних баз даних, оскільки немає ані закону, ані нормативного акту, який би це дозволяв.

Зараз дослідники вже й не сподіваються розгорнути Zero Trust у всій країні.

Закінчив журфак у славному місті Запоріжжя. Сім років працював за фахом у місцевих газетах. 2013 року переїхав до не менш славетного міста Лева. Але це була не єдина зміна у житті – з того часу Інтернет став мені і за редакцію, і за газетні шпальти

Коменти