У науковому світі безліч дослідницьких проектів, мета яких — дати людям відчути протези, як власні кінцівки. І, здається, у цих перегонах маємо переможця! Група учених з Інституту Чалмерса вживила у передпліччя пацієнтки титанові імплантати, а потім простягла електроди до нервів та м’язів. Завдяки цьому жінка зможе не лише керувати «роборукою», а й відчувати предмети на дотик.

Науковці стверджують, що це перший протез руки, придатний для використання у повсякденному житті.

Зазвичай, аби налагодити зв’язок між куксою та протезом, електроди поміщали зовні, над шкірою. Така технологія робила сигнали обмеженими та ненадійними. Тому руку можна було лише стискати та розтискати.

Сучасні протези також мають обмежений сенсорний зворотний зв’язок. Вони не забезпечують тактильних та кінестатичних відчуттів, тож користувач насамперед має розраховувати на власні очі, аби побачити, чи ухопив він, приміром, кухля, чи ні. Та з електродами, що імплантовані в нерви, пацієнт відчуває і протез, як власну руку, і предмети, яких він торкається.

Загалом жінці, яка згодилася на цей експеримент, вживили 16 електродів.

Зараз вона вчиться користуватися імплантатом за допомогою віртуальної реальності, і водночас тренує м’язи передпліччя, аби кукса добре взаємодіяла із протезом. І вже за кілька тижнів жінка, користуючись протезом, зав’язуватиме шнурівки так, наче робить це звичайною рукою.

Найближчими місяцями протез нового покоління отримає ще один пацієнт.

Закінчив журфак у славному місті Запоріжжя. Сім років працював за фахом у місцевих газетах. 2013 року переїхав до не менш славетного міста Лева. Але це була не єдина зміна у житті – з того часу Інтернет став мені і за редакцію, і за газетні шпальти

Коменти