У 90-х роках кінорежисери мали своєрідний погляд на тюрми майбутнього. У стрічці «Фортеця» (1992) ув’язнені носили нашийники, які вибухали, коли «користувач» залишав периметр об’єкта. У фільмі «Без лиця» (1997) поневолені взували залізні чоботи, що магнітами притягувалися до підлоги. Хоч як дивно, а сучасні технології лише зараз дісталися колоній, зокрема китайських. Вони не такі кардинальні, як у кінофантазіях, але йдеться про повний контроль. За допомогою браслетів, роботів та систем відеоспостереження.
Проект перетворення в’язниць зі звичайних на «розумні» днями презентував Денні Ву, комісар пенітенціарної служби Гонконгу. Пілот стартує водночас у трьох виправних закладах цього регіону КНР.
Загалом громадськості продемонстрували кілька технологічних рішень.
Браслет
Має вигляд звичайного фітнес-браслета. Та й принцип дії в нього такий самий: міряє пульс та відстежує місцеперебування. Тільки у межах пенітенціарної системи він робить це всупереч волі користувача. Якщо ж людина захоче зняти його або ж її пульс стане занадто слабким, охорона отримає відповідний сигнал.
Насамперед пристрій має зменшити кількість самогубств. Хоча кількість спроб суїциду зменшилася з 99 (2017 рік) до 48 (2018 рік), проте 2 самогубствам торік запобігти не вдалося.
Браслет тестуватимуть у виховному закладі Lo Wu.
Роботи
Здебільшого співробітники поліції мусять перевіряти фекалії ув’язнених власноруч, за допомогою дерев’яних паличок. Так шукають наркотики, що їх арештовані ковтають, перш ніж потрапити за ґрати. Робот-маніпулятор має звільнити офіцерів від цього неприємного обов’язку. Апарат розбризкує воду на зразок, щоб розмочити його і виявити будь-які контрабандні предмети, наприклад, таблетки у пластиковім упакуванні.
Пристрій мають випробувати у центрі для новоприбулих в’язнів Lai Chi Kok у другому кварталі 2019 року. Його розробка коштувала майже 130 тис. $.
Відеоспостереження
Завдання відеокамер — фіксувати незвичну поведінку ув’язнених: бійки, спроби суїциду, заподіяння собі каліцтв тощо. Систему вже встановили у 4 блоках чоловічої колонії Pik Uk. Вона складається з 12 камер. Дві розмістили в туалеті. Та Нг Чіу-Кок, старший суперінтендант Pik Uk, зазначив, що інженери залишили декілька сліпих зон, аби була хоч якась видимість приватного життя.
Вартість браслетів та системи відеоспостереження — майже 450 тис. $.