У 90-х роках кінорежисери мали своєрідний погляд на тюрми майбутнього. У стрічці «Фортеця» (1992) ув’язнені носили нашийники, які вибухали, коли «користувач» залишав периметр об’єкта. У фільмі «Без лиця» (1997) поневолені взували залізні чоботи, що магнітами притягувалися до підлоги. Хоч як дивно, а сучасні технології лише зараз дісталися колоній, зокрема китайських. Вони не такі кардинальні, як у кінофантазіях, але йдеться про повний контроль. За допомогою браслетів, роботів та систем відеоспостереження.

Проект перетворення в’язниць зі звичайних на «розумні» днями презентував Денні Ву, комісар пенітенціарної служби Гонконгу. Пілот стартує водночас у трьох виправних закладах цього регіону КНР.

Загалом громадськості продемонстрували кілька технологічних рішень.

Браслет

Має вигляд звичайного фітнес-браслета. Та й принцип дії в нього такий самий: міряє пульс та відстежує місцеперебування. Тільки у межах пенітенціарної системи він робить це всупереч волі користувача. Якщо ж людина захоче зняти його або ж її пульс стане занадто слабким, охорона отримає відповідний сигнал.

Насамперед пристрій має зменшити кількість самогубств. Хоча кількість спроб суїциду зменшилася з 99 (2017 рік) до 48 (2018 рік), проте 2 самогубствам торік запобігти не вдалося.

Браслет тестуватимуть у виховному закладі Lo Wu.

Роботи

Здебільшого співробітники поліції мусять перевіряти фекалії ув’язнених власноруч, за допомогою дерев’яних паличок. Так шукають наркотики, що їх арештовані ковтають, перш ніж потрапити за ґрати. Робот-маніпулятор має звільнити офіцерів від цього неприємного обов’язку. Апарат розбризкує воду на зразок, щоб розмочити його і виявити будь-які контрабандні предмети, наприклад, таблетки у пластиковім упакуванні.

Пристрій мають випробувати у центрі для новоприбулих в’язнів Lai Chi Kok у другому кварталі 2019 року. Його розробка коштувала майже 130 тис. $.

Відеоспостереження

Завдання відеокамер — фіксувати незвичну поведінку ув’язнених: бійки, спроби суїциду, заподіяння собі каліцтв тощо. Систему вже встановили у 4 блоках чоловічої колонії Pik Uk. Вона складається з 12 камер. Дві розмістили в туалеті. Та Нг Чіу-Кок, старший суперінтендант Pik Uk, зазначив, що інженери залишили декілька сліпих зон, аби була хоч якась видимість приватного життя.

Якщо в’язень поводиться ненормально, наприклад, б’ється головою об стіну, на загальному пульті лунає сигнал тривоги. 

Вартість браслетів та системи відеоспостереження — майже 450 тис. $.

Закінчив журфак у славному місті Запоріжжя. Сім років працював за фахом у місцевих газетах. 2013 року переїхав до не менш славетного міста Лева. Але це була не єдина зміна у житті – з того часу Інтернет став мені і за редакцію, і за газетні шпальти

Коменти