Щороку журнал MIT Technology Review публікує перелік 10 проривних технологій, що, на думку його укладачів, мають суттєво змінити світ. Та 2019 року список вийшов незвичайним, бо вперше його складав позаштатний автор, а саме… Білл Гейтс! Його життя та досягнення свідчать про вміння мислити на кілька кроків вперед. Тому і його топ-10 відрізняється широтою думки і турботою про майбутнє людства.

Спритні роботи

Як би ми не прагнули інакшого, але сучасні роботи досі незграбні та не вельми кмітливі. Так, вони можуть цілодобово працювати на конвеєрі з однаковими деталями. Але варто ці деталі замінити чи пересунути, робочий процес вмить зупиниться.

З іншого боку, є Dactyl, робот, що вміє перевертати кубик на руці. Себто в ширшому розумінні — поводитися з речами, як людина.

Роборука робить спритні та плавні рухи, водночас прораховуючи непередбачені ситуації.

Нова хвиля ядерної енергетики

Завдяки ядерним реакторам четвертого покоління, модульним реакторам, а також реакторам синтезу, енергія може бути безпечнішою та дешевшою. Щодо перших, то вони мають запрацювати вже до 2020 року завдяки зусиллям компаній Terrestrial Energy (Канада) та TerraPower (США).

Невеликі модульні реактори зазвичай виробляють десятки мегаватів енергії (для порівняння, звичайний ядерний реактор виробляє близько 1000 МВт). Компанії на зразок орегонської NuScale стверджують, що мініатюрні реактори зможуть заощадити кошти та зменшити небезпечні викиди.

Водночас багато хто вважає, що енергія синтезу — це нездійснена мрія. Але компанії General Fusion та Commonwealth Fusion Systems вже досягли певного успіху у цьому напрямі, й перші реактори термоядерного синтезу можуть запрацювати вже 2030 року.

До речі, одним з інвесторів TerraPower і Commonwealth Fusion Systems є Білл Гейтс. 

Прогнозування передчасних пологів

Згідно з доповіддю Born Too Soon, 2010 року 14,9 млн немовлят народилися недоношеними (11,1% від загальної кількості). А ускладнення внаслідок передчасних пологів призводять до 1 млн смертей щороку. І ці показники продовжують зростати.

Але, спостерігаючи за змінами РНК у крові, можна дізнатися, коли саме почнуться пологи. Такий тест створив Стівен Квейк, біоінженер зі Стенфорда.

Аналіз крові досить простий і коштує лишень 10 $.

Кишковий зонд розміром із таблетку

Кишкова дисфункція через навколишнє середовище (EED) призводить до того, що люди у бідних країнах потерпають від недоїдання та затримок розвитку. Ніхто не знає точно, що саме викликає цей розлад, як його лікувати чи як від нього вберегтися.

З іншого боку, Гільєрмо Тірні, патолог і інженер Массачусетської лікарні загального профілю в Бостоні, розробляє невеликі пристрої, які можна використовувати для перевірки кишківника на ознаки EED. Водночас навіть можна зробити біопсію тканин.

Капсули містять мініатюрні мікроскопи, що кріпляться до гнучкого ниткоподібного троса. Так пристрій отримує живлення, необхідне для трансляції зображень на комп’ютер. На відміну від ендоскопів, капсули прості у використанні й не викликають в пацієнта дискомфорту.

Індивідуальні щеплення від раку

Принцип дії вакцини доволі простий (на словах, звісно). Вона стимулює організм, а точніше імунну систему, ідентифікувати уражені клітини та нейтралізувати їх. Причому речовину можна застосовувати проти різних злоякісних клітин.

Такий спосіб значно безпечніший за хіміотерапію.

У грудні 2017 року німецький стартап BioNTech спільно з біотехнологічним гігантом Genentech розпочав масштабне тестування вакцини. Вчені планують дослідити 10 онкологічних захворювань, охопивши 560 пацієнтів у всьому світі.

Бургер без корови

За прогнозами ООН, до 2050 року у світі буде 9,8 млрд людей, і вони будуть споживати на 70% більше м’яса, проти 2005 року. Але вирощування тварин у потрібних для прожитку кількостях дуже шкодить довкіллю (не кажучи вже про самих тварин).

Один із варіантів — вирощувати саме м’ясо у лабораторії, як це вже робить нідерландська компанія Mosa Meat.

Спочатку корові роблять біопсію під наркозом. Так науковці отримують стовбурові клітини, які поміщають у сприятливе середовище біореактора. Там вони зростають. Далі цю субстанцію змішують з гелем, який на 99% складається з води. Це допомагає клітинам набути форму м’язових волокон.

Фінальний продукт дуже схожий на натуральний, щоправда, вчені досі працюють над поліпшенням його смаку.

Видалення вуглекислого газу з повітря

Навіть якщо ми уповільнимо викиди  CO₂, його зігрівальний ефект може зберігатися протягом тисяч років. Щоб запобігти небезпечному підвищенню температури, на думку ООН, нам у XXI столітті треба позбутися 1 трлн т вуглекислого газу.

Девід Кейт, кліматолог із Гарварду, підрахував, що теоретично це коштуватиме менш ніж 100 $ за 1 т, якщо використовувати метод прямого захвату повітря. І це набагато дешевше, ніж колись, бо саме через високу вартість деякі учені відмовилися від дослідження цієї технології.

Канадський стартап Carbon Engineering, який Кейт заснував 2009 року, планує розширити свою пілотну програму і збільшити виробництво синтетичного палива, використовуючи вловлений вуглекислий газ як ключовий інгредієнт.

Завод Climeworks у Цюриху вироблятиме метан з вуглекислого газу і водню, а інший завод у Швейцарії продаватиме вуглекислий газ для індустрії безалкогольних напоїв.

Фактично, видалення  CO₂ з повітря, з інженерної точки зору, є одним із найскладніших і найдорожчих способів боротьби зі зміною клімату. Але з огляду на те, як повільно людство скорочує кількість викидів, інших варіантів, напевно, не залишається.

ЕКГ на вашому зап’ясті

Сучасні фітнес-трекери — це радше забавка, ніж серйозні медичні пристрої. Та все змінилося 2017 року, коли ремінець для Apple Watch, здатний виявляти миготливу аритмію, отримав схвалення FDA (Управління з санітарного нагляду за якістю харчових продуктів та медикаментів, — ред.)

А торік Apple випустила власну функцію ЕКГ, вбудовану в годинник.

Так, у наявних портативних пристроях використовується лише один датчик, тоді як у повноцінному ЕКГ їх 12. Тому жоден із гаджетів на зап’ясті не зможе попередити про серцевий напад.

Але Білл Гейтс певен, що зовсім скоро це зміниться.

Туалет без каналізації

Близько 2,3 млрд осіб позбавлені належних санітарних умов. Відсутність туалетів змушує людей скидати фекальні маси до ставків та струмків. Так поширюються бактерії, віруси та паразити, що викликають діарею і холеру.

Саме тому ще 2012 року Білл Гейтс та його фонд «Bill & Melinda Gates Foundation» оголосили конкурс на клозет наступного покоління, який працюватиме автономно, без каналізації.

Один із запропонованих варіантів — нано-мембранний туалет. Він використовує безводний флеш, унікальний обертовий механізм, що відкидає відходи в резервуар для зберігання, заразом прибираючи їх з поля зору користувача і блокуючи запах.

Справді розумні ШІ-помічники

Ми вже звикли до віртуальних помічників. Ось Alexa програє музику у вітальні, а там Siri виставляє будильник на телефоні. Але вони не настільки спростили нам життя, як ми сподівалися.

Та зарано падати духом.

Наприклад, Google Duplex може забронювати місце у ресторані або купити квитки. А у Китаї є AliMe від Alibaba, що координує доставлення посилок у телефонному режимі та торгується в чаті щодо ціни товарів.

З одного боку, ШІ-помічники стали розумнішими. З іншого — мову, як таку, вони й надалі не розуміють. Та коли ми це виправимо, отримаємо цифрових нянь, вчителів і навіть друзів.

Закінчив журфак у славному місті Запоріжжя. Сім років працював за фахом у місцевих газетах. 2013 року переїхав до не менш славетного міста Лева. Але це була не єдина зміна у житті – з того часу Інтернет став мені і за редакцію, і за газетні шпальти

Коменти