Навіть під час живої бесіди з людиною важко зрозуміти, бреше вона чи ні. Якщо ви не доктор Лайтман, звісно. А що вже казати про спілкування онлайн, коли ви не бачите лиця співрозмовника і не чуєте його голосу. Але дослідники з Університету штату Флорида запевняють, що ця проблема у минулому, бо невдовзі ми всі будемо проходити віртуальний поліграф!
Його основою стане онлайн-гра, яку створила доцент Шуюань Хо разом із колегами.
Довільним чином учасників розподілили на дві категорії «Святі» та «Грішники». Коли вони листувалися між собою, дослідники записували їхні розмови, а потім застосовували технологію машинного навчання, аби вивчити різні шаблони спілкування.
Окрім цього, їм було потрібно менше часу на відповідь. І вони частіше використовували слова переконання («думай», «знай») і слова впевненості («завжди», «ніколи»).
«Святі» ж, навпаки, були менш упевненими — в їхніх повідомленнях частіше зустрічалося слово «можливо». Вони аргументували свою точку зору («тому що») та рефлексували («мусив», «міг»). Та й загалом «святі» довше відповідали, бо ретельніше обмірковували відповідь.
Врешті-решт експерименти показали, що людина може розпізнати брехню в повідомленнях приблизно у 50% випадків.
У майбутньому такою технологією можна буде скористатися при онлайн-знайомствах, у листуванні через месенджери тощо. Насправді її можливості безмежні!
Шуюань Хо
Дослідниця сподівається, що ця розробка зацікавить інвесторів, і невдовзі створений алгоритм стане невіддільною частиною кожного онлайн-форуму.
Наше дослідження має великий потенціал для розробки інтернет-поліграфа, який захистить користувачів від брехні.
Цікава стаття.