Вага кубсата, тобто малого супутника, не сягає і 1,5 кг, але це не заважає йому виконувати місії на рівні з великими апаратами. З ним також можна досліджувати космос або Землю, чи «роздавати» інтернет. І коштує кубсат значно дешевше. Єдиний недолік — він незручний у програмуванні. Призначити завдання можна лише перед відправленням на орбіту. Та компанія Lockheed Martin змінює правила гри, презентувавши для наносупутників нову програмну архітектуру SmartSat. Її протестують вже цього року на супутниках типу LM 50.

Технологія дозволить оперативно втручатися у роботу апарата, як це відбувається з орбітальними супутниками.

За основу програмісти з Lockheed Martin взяли принцип дії смартфона, потужного кишенькового комп’ютера, який вмить може стати калькулятором, або GPS-навігатором, або ліхтарем, або сканером тощо. Для цього лише потрібно активувати необхідний додаток.

Такий широкий діапазон і водночас простота привели фахівців до SmartSat. 

В її основі — потужний, радіаційно-стійкий комп’ютер із гіпервізором. Це програма, що дозволяє водночас працювати у декількох операційних системах на одному й тому ж хост-комп’ютері. Завдяки цьому кубсат оброблятиме більше даних без надмірного навантаження на аналітиків наземних станцій.

Також SmartSat дозволить супутникам проводити самодіагностику, скидати налаштування, знаходити та ліквідовувати кіберзагрози.

Нову технологію випробують під час реалізації проекту Pony Express, в межах якого на низьку навколоземну орбіту запустять шість кубсатів. Також у компанії кажуть про інтеграцію SmartSat у щонайменше 10 програм.

Ми самостійно фінансуємо цей проект, аби продемонструвати безліч нових можливостей всіх наших апаратів — від кубсата LM 50 до флагмана LM 2100. І ми впевнені, що одного дня ця технологія об’єднає літаки, кораблі та наземні види транспорту, і користувачі відчують силу космосу як ніколи раніше!

Рік Амброуз — виконавчий віце-президент Lockheed Martin Space

Закінчив журфак у славному місті Запоріжжя. Сім років працював за фахом у місцевих газетах. 2013 року переїхав до не менш славетного міста Лева. Але це була не єдина зміна у житті – з того часу Інтернет став мені і за редакцію, і за газетні шпальти

Коменти