Зазвичай тюремна праця асоціюється з фізичною, але у двох фінських в’язницях невільники роблять щось нове: класифікують дані для навчання алгоритмів штучного інтелекту. Ініціатором проекту став стартап Vainu.
У компанії впевнені, що така співпраця з пенітенціарною службою — це тюремна реформа, бо ув’язнені отримують цінні навички. (Хоча є і протилежна думка — що це стара добра експлуатація дешевої робочої сили).
Vainu створює велику базу даних компаній у всьому світі, яка допомагає їм знайти підрядників для роботи.
Для цього люди читають сотні тисяч ділових статей в інтернеті, і позначають, що, наприклад, певний матеріал присвячений Apple, або ж іншій фруктовій компанії, у назві якої є слово «яблуко».
Vainu співпрацює з Amazon Mechanical Turk, онлайн-платформою, де люди можуть за гроші виконувати невеликі завдання. Там багато англомовних користувачів, а фінських… лише один, який і сортував статті фінською мовою.
Офіс Vainu у Фінляндії розміщений у тій самій будівлі, що й штаб-квартира Агентства кримінальних санкцій (CSA), яке контролює всі в’язниці країни. То чому б не допомогти одне одному?
Партнерство розпочалося приблизно три місяці тому.
Компанія відправила туди десять ноутбуків і платить CSA за кожну виконану ув’язненим задачу. Тариф той самий, що й на Amazon Mechanical Turk. Але те, скільки отримає в’язень і хто саме буде виконувати завдання, визначають у CSA.
Зараз до проектів Vainu залучено десь 100 арештантів. Та компанія планує поширити цей експеримент не лише на інші заклади, а й на інші країни. Там запевняють — така робота дозволяє не тільки заробити, а ще й розвиває корисні навички. З іншого боку, вона не потребує нових знань, а лише грамотності. Тож насправді таке сортування — доволі рутинна та механічна праця. Єдина її можлива користь — статті про бізнес та успіхи різних компаній врешті-решт можуть стати натхненням та своєрідним маяком для початку нового життя.