Дослідники з Каліфорнійського університету (UCLA) разом із колегами розробили новий пристрій, який генерує електрику… від снігу. Перший у своєму роді, цей прилад недорогий, маленький, тонкий і гнучкий, як лист із пластику.

Винахідники називають його трибоелектричним наногенератором на основі снігу, або Snow TENG. Загалом трибоелектричний ефект означає появу електричних зарядів внаслідок тертя. У цьому разі пристрій генерує заряд за допомогою статичної електрики. Вона виникає при взаємодії одного матеріалу, який захоплює електрони, й іншого, який їх віддає.

Сніг позитивно заряджений і віддає електрони, а силікон — синтетичний каучукоподібний матеріал, який складається з атомів кремнію й кисню у поєднанні з вуглецем, воднем та іншими елементами — негативно заряджений. Сніг, що падає, контактує з силіконовою поверхнею, і утворює електрику.

Сніг уже заряджений, тому ми подумали: «Чом би не протиставити йому інший матеріал з протилежним зарядом для генерації електрики?». Та, хоча сніг любить віддавати електрони, продуктивність пристрою залежить від ефективності іншого матеріалу. Ми експериментували з алюмінієвою фольгою, тефлоном тощо, але більше за інших виробляв заряди саме силікон.

Махер Ель-Каді — співавтор проекту з UCLA

За словами Ель-Каді, близько 30% поверхні Землі взимку вкривається снігом, і це заважає сонячним панелям працювати як слід, бо опади обмежують їхню вихідну потужність. Але це вже не проблема, бо Snow TENG можна інтегрувати у сонячні панелі, щоб забезпечити безперервне енергопостачання під час снігопаду.

Окрім цього, технологію можна використовувати у моніторингу зимових видів спорту для точнішої оцінки показників спортсмена під час бігу, ходьби або стрибків. Це може привести до появи нового покоління гаджетів з автономним живленням на кшталт фітнес-браслетів.

Ба більше, установку можна використовувати як метеостанцію. Вона фіксує напрямок та кількість снігових опадів, а також напрямок і швидкість вітру. 

Для розробки пристрою дослідницька група використовувала 3D-друк.

Команда вважає, що Snow TENG можна зробити недорогим, з огляду на «простоту установки та доступність силікону».

Закінчив журфак у славному місті Запоріжжя. Сім років працював за фахом у місцевих газетах. 2013 року переїхав до не менш славетного міста Лева. Але це була не єдина зміна у житті – з того часу Інтернет став мені і за редакцію, і за газетні шпальти

Коменти