Після багаторічних пошуків астрономи NASA нарешті знайшли найпершу молекулу, яка утворилася у Всесвіті. Тривалий час іон гідриду гелію (HeH +) існував лише в теорії. Та нещодавнє відкриття підтвердило гіпотезу, яку вчені вже почали вважати помилковою.

На думку науковців, незабаром після Великого Вибуху у Всесвіті з’явилися водень і гелій, які згодом об’єдналися у HеH +. Це був перший тип молекули, утворений з підручних інгредієнтів. Можливо, бо підтверджень цьому не було. Так, у лабораторних умовах дослідники отримали HeH + ще 1925 року. Але у космосі цієї молекули, хай їй грець, не знаходили.

Хімія Всесвіту розпочалася з HeH +. Та відсутність остаточних доказів її існування у міжзоряному просторі була дилемою для астрономії.

Рольф Гюсто — автор дослідження

Річ у тім, що HeH + випромінює найсильнішу спектральну лінію з частотою 2,01 ТГц, яку може блокувати атмосфера Землі. Тому, аби вловити інфрачервоні хвилі, вчені використали стратосферну обсерваторію NASA під назвою SOFIA, розміщену на борту Boeing 747SP. Оскільки висота польоту складає до 14 тис. м, вона без зайвих перешкод змогла зафіксувати інфрачервоні хвилі необхідної частоти.

Спектральну сигнатуру HeH + встановили в оболонці планетарної туманності NGC 7027.

Відкриття HeH + демонструє можливості природи утворювати молекули. Попри такі, не дуже перспективні складові та суворе довкілля, крихка молекула все ж таки з’явилася. І дуже добре, що ми можемо не лише спостерігати за цим явищем, як астрономи, а й розуміти сам процес утворення.

Девід Нойфельд — співавтор дослідження

Закінчив журфак у славному місті Запоріжжя. Сім років працював за фахом у місцевих газетах. 2013 року переїхав до не менш славетного міста Лева. Але це була не єдина зміна у житті – з того часу Інтернет став мені і за редакцію, і за газетні шпальти

Коменти